Adölesan sporcularda antrenman öncesi nar konsantresi tüketiminin kan laktat ve hissedilen yorgunluk üzerine etkisi
The effect of pomegranate concentrate consumption before training on blood lactate and perceived fatigue in adolescent athletes
- Tez No: 898988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞLAM, PROF. DR. MURAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Adölesan Sporcularda Antrenman Öncesi Nar Konsantresi Tüketiminin Kan Laktat ve Hissedilen Yorgunluk Üzerine Etkisi Antrenman öncesi tüketilen nar; sporcularda kan laktat seviyelerini düşürerek yorgunluk düzeylerini iyileştirebilir. Bu araştırmanın amacı nar konsantresinin adolesan voleybolcularda (yaş aralığı yazalım) kan laktat ve hissedilen yorgunluk üzerine etkisi incelenmiştir. Kadınların ve erkeklerin farklı günlerde ve ayrı gruplar olarak incelendiği çalışmada, voleybolcular randomize olarak 2 gruba (plasebo ve çalışma grubu) ayrılmıştır. Her iki gruptan da maçtan 45 dakika önce The Victorian Institute of Sport Assessment-Achilles VİSA, Vizuel Analog Skala (VAS) skalalarını doldurmaları istenmiştir ve kan laktat ölçümleri alınmıştır. Maçtan 30 dakika önce çalışma grubuna 480 mg polifenol içerikli nar konsantresi, plasebo grubuna ise plasebo macunu verilmiştir. Tüm voleybol kurallarının geçerli olduğu ve 3 set oynanan voleybol maçının her set aralarında ve maç sonunda tüm sporculardan kan laktat ölçümleri alınmıştır. Maç sonunda tüm sporculardan VİSA ve VAS skalalarını doldurmaları istendi. 15 günlük wash-out süresinden sonra plasebo alanlar ile nar konsantresi alanlar yer değiştirerek çalışma tekrarlandı. Çalışma sonunda nar konsantresinin; kadın ve erkek adölesan voleybolcuların, kan laktat seviyelerini düşürdüğü (maç başı kan laktat değeri: 5,42; maç sonu kan laktat değeri: 2.61) ancak hissedilen yorgunluk üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Çalışma, adölesan sporcularda ve voleybolcularda; narın, kan laktat ve hissedilen yorgunluk üzerine etkisinin incelendiği ilk çalışma olması sebebiyle önem taşımaktadır. Ancak sportif performans üzerine etkisi ile ilgili kesin bir kanıya varılabilmesi adına daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Pomegranate Concentrate Consumption on Blood Lactate and Perceived Fatigue in Adolescent Athletes Before Training Pre-exercise consumption of pomegranate may reduce blood lactate levels and improve fatigue levels in athletes. The aim of this study was to examine the effect of pomegranate concentrate on blood lactate and perceived fatigue in adolescent volleyball players (age range to be added). In this study, where females and males were analyzed on different days and in separate groups, the volleyball players were randomly divided into two groups (placebo and experimental group). Both groups were asked to complete the Victorian Institute of Sport Assessment-Achilles (VISA) and Visual Analog Scale (VAS) before the match, and blood lactate measurements were taken. Thirty minutes before the match, the experimental group was given pomegranate concentrate containing 480 mg of polyphenols, while the placebo group was given a placebo paste. Blood lactate measurements were taken from all athletes at each set break and at the end of the volleyball match, which was played according to all official volleyball rules and consisted of 3 sets. At the end of the match, all athletes were asked to complete the VISA and VAS scales. After a 15-day wash-out period, the groups were switched, with those who received placebo now receiving pomegranate concentrate, and the study was repeated. At the end of the study, it was found that pomegranate concentrate reduced blood lactate levels in male and female adolescent volleyball players (pre-match blood lactate level: 5.42; post-match blood lactate level: 2.61), but had no significant effect on perceived fatigue. This study is significant as it is the first to investigate the effect of pomegranate on blood lactate and perceived fatigue in adolescent athletes and volleyball players. However, more studies are needed to reach a definitive conclusion regarding its impact on sports performance.