The mediating role of positive dyadic coping in the association between psychological symptoms and marital satisfaction
Psikolojik belirtiler ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide çift olarak stresle pozitif baş etmenin aracı rolü
- Tez No: 898994
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA BURCU ÖZGÜLÜK ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan çift kariyerli evli, çiftlerde psikolojik belirtiler ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide stresle çift olarak pozitif baş etmenin aracı rolünü araştırmaktır. Örneklem, en az altı aydır evli çift kariyerli 120 çiftten (120 kadın, 120 erkek) oluşmuştur. Katılımcılara kartopu ve amaçlı örnekleme teknikleri kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmada verilerin toplanması amacıyla Depresyon Kaygı Stres Ölçeği, Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri, Evlilik Doyumu Ölçeği ve demografik form kullanılmıştır. Psikolojik belirtiler ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide stresle çift olarak pozitif başa çıkmanın aracı rolü Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli aracılığıyla incelenmiştir. Katılımcıların psikolojik belirtileri, stresle çift olarak pozitif baş etmeleri ve evlilik doyumlarının cinsiyete göre değişip değişmediğini belirlemek için bağımsız örneklemler t-testi yapılmıştır. Yordayıcı (psikolojik belirtiler), aracı (stresle çift olarak pozitif baş etme) ve ölçüt değişken (evlilik doyumu) arasındaki ilişkiler analiz edebilmek için Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayıları hesaplanmıştır Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli analizlerinin sonuçları, stresle çift olarak pozitif baş etmenin psikolojik semptomlar ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide hem kadınlar hem de erkekler için aracı rolünü ortaya koymuştur. Bulgular ilgili alanyazınla bağlantılı olarak tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the mediating role of positive dyadic coping in the association between psychological symptoms and marital satisfaction in dual-career married couples living in Türkiye. The sample consisted of 120 dual-career couples (120 women, 120 men) who have been married for at least three months. Participants were recruited via snowball and purposeful sampling techniques. Depression Anxiety Stress Scale, Dyadic Coping Inventory, Marital Satisfaction Scale and a demographic form were used to collect data. The mediating role of positive dyadic coping in the association between psychological symptoms and marital satisfaction was examined via the Actor-Partner Interdependence Model. Independent samples t-test was conducted to determine whether participants' psychological symptoms, positive dyadic coping, and marital satisfaction differed by gender. Pearson product-moment correlation coefficients were calculated to analyze the relationships between the predictor (psychological symptoms), mediator (positive dyadic coping) and criterion variable (marital satisfaction). Results of Actor-Partner Interdependence Model analyzes revealed that association between psychological symptoms and marital satisfaction were mediated by positive dyadic coping for both wives and husbands. As a result, the findings were discussed in connection with the relevant literature, and suggestions for future research were presented.