Mediating role of marital satisfaction in the types of infidelity-forgiveness, trait positive affect-forgiveness and coping-forgiveness relationships in married men and women
Evli kadın ve erkeklerde aldatmanın tipi-affetme, pozitif duygu-affetme ve baş etme-affetme ilişkilerinde evlilik doyumunun aracı rolü
- Tez No: 345554
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı aldatma tipi-affetme, olumlu duygu-affetme ve baş etme-affetme ilişkilerinde evlilik doyumunun aracı rolünü araştırmaktır. Ayrıca, çalışma öngörülen ilişkilerde cinsiyet farklılığını da araştırmaktadır. 122 evli kişiye Demografik Bilgi Formu, Pozitif ve Negatif Duygular Ölçeği, Suça İlişkin Kişilerarası Motivasyonlar Ölçeği, Çiftler Uyum Ölçeği ve Başaçıkma Yolları Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlara göre, evlilik doyumu, olumlu duygu- affetme ve duygu odaklı baş etme-affetme ilişkilerinde aracı rol oynarken, aldatma tipi-affetme ve problem odaklı başa etme-affetme ilişkilerinde aracı rol oynamamıştır. Sonuçların değerlendirilmesinin ardından, gelecek çalışmalar için öneriler üzerine vurgu yapılarak kısıtlılıklar tartışılmıştır ve sonuçların klinik psikoloji alanına yansımaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the predictor role of type of infidelity, trait positive affect, and coping on forgiveness via marital satisfaction. In addition, present study aimed to examine gender differences in the proposed relationships among study variables. Demographic Information Form, Positive Affect and Negative Affect Scale (PANAS), Transgression-Related Interpersonal Motivations Inventory (TRIM), Dyadic Adjustment Scale (DAS) and Turkish Ways of Coping Inventory (TWCI) were administered to 122 married individuals. Results indicated that 1) marital satisfaction did not mediate the relationship between types of infidelity and forgiveness; 2) marital satisfaction mediated the relationship between trait positive affect and forgiveness; 3) marital satisfaction did not mediate the relationship between problem focused-coping and forgiveness while marital satisfaction mediated the relationship between emotion-focused coping and forgiveness; 4) gender differences in proposed relationships among study variables were rejected because men and women have similar parameters for the proposed model. After findings were evaluated, limitations were discussed with an emphasis on recommendations for future research, and implications for clinical psychology were mentioned.