Stres yönetimi kuramı açısından hastalık dönemindeki çiftlerde evlilik kalitesinin incelenmesi
An investigation of the relationship quality in couples during the period of illness through the framework of a stress management theory
  1. Tez No: 865278
  2. Yazar: ÖZGE SARIYER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ARAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, eşlerden birinin kronik romatizmal hastalığının bulunduğu çiftlerde empatik doğruluk ve ilişki kalitesi arasındaki ilişkide stresle baş etmenin aracı rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca çiftlerde stresle baş etme ve ilişki kalitesi arasındaki ilişkide minnettarlığın (minnettarlık duygusu ve dışavurumunun) düzenleyici etkisi de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 117 çift oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara çevrimiçi olarak Eysenck Kişilik Envanteri-Nevrotiklik Alt Ölçeği (EKE-N), Stresle Çift olarak Baş Etme Envanteri (SÇBE), Pozitif-Negatif İlişki Niteliği Ölçeği (PNNÖ), Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ), Romatizmal Hastalığa Yönelik Duygu Durumu Ölçeği (DDÖ), Minnettarlık Sıfat Listesi (MSL) ve Minnettarlık Dışavurum Ölçeği (MDÖ) uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Aracı Modeli (APIMeM) ve Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Düzenleyici Modeli (APIMoM) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, romatizmal hastalığı bulunan kadınların stresle baş etme düzeylerinin, eşlerinin empatik doğruluk düzeyleri ile kendilerinin çift uyumları arasındaki ilişkide aracı rolünde olduğu bulgusu elde edilmiştir. Benzer şekilde, kadınların stresle baş etme düzeyleri, eşlerinin empatik doğruluk düzeyleri ile kendilerinin pozitif ilişki nitelikleri arasındaki ilişkide de aracı rolündedir. Minnettarlığın düzenleyici rolüne bakıldığında aktör etkisi bakımından erkeklerin stresle baş etme ile kendi çift uyumu arasındaki ilişkide romatizmal hastalığı bulunan eşlerinin minnettarlık dışavurumlarının anlamlı etkisi vardır. Düzenleyici değişkenin partner etkisi ise şu şekildedir: Erkeklerin stresle baş etmeleri ile romatizmal hastalığı olan kadınların çift uyumları arasındaki ilişkide kadınların minnettarlık dışavurumlarının anlamlı etkisi vardır. Başka bir deyişle, romatizmal hastalığı olan kadınların minnettarlık dışavurumlarının yüksek olduğu koşulda, eşlerinin stresle baş etme düzeylerindeki artış hem kendi çift uyumlarını hem de kadınların çift uyumlarını artırmaktadır. Benzer örüntü, bağımlı değişkenin pozitif ilişki nitelikleri olması koşulunda da söz konusudur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of coping with stress in the relationship between empathic accuracy and relationship quality in couples where one partner has a chronic rheumatic disease. Furthermore, the moderating effect of gratitude (the emotion and expression of gratitude) on the relationship between coping with stress and relationship quality in couples was also investigated. The research conducted with 117 couples. In the study, participants were given online the Eysenck Personality Questionnaire-Neuroticism Subscale (EKE- N), Dyadic Coping Inventory (DCI), Positive-Negative Relationship Quality Scale (PN-RQ), Dyadic Adjustment Scale (DAS), Mood Scale for Rheumatic Disease (MS), Gratitude Adjective List (GAL) and Gratitude Expression Scale (GES) were applied. To test the hypotheses of the study, the Actor-Partner Interdependence Mediator Model (APIMeM) and the Actor-Partner Interdependence Moderator Model (APIMoM) were used. As a result of statistical analysis, it was found that the coping levels of women with rheumatic disease mediated the relationship between their partners' empathic accuracy levels and their dyadic adjustment. Similarly, women's levels of coping with stress also mediate the relationship between their partners' empathic accuracy levels and their positive relationship qualities. In other words, as men's empathic accuracy increases, women's level of coping with stress increases, which significantly increases women's dyadic adjustment and positive relationship qualities. Furthermore, the moderating role of gratitude is significant. The expressions of gratitude from spouses with rheumatic disease have a significant impact on the relationship between men's coping with stress and their own dyadic adjustment. Women's expressions of gratitude also have a significant effect on the relationship between men's coping with stress and the dyadic adjustment of women with rheumatic disease. As a result, when women with rheumatic disease express gratitude, the increase in their partners' ability to cope with stress improves both their own and their partners' dyadic adjustment. A similar pattern exists for positive relationship qualities.