Tinnitus şikâyeti olan bireylerde uzaktan müzik terapi ve ses terapisinin karşılaştırılması
Comparison of remote music therapy and sound therapy in individuals with tinnitus complaint
  1. Tez No: 899004
  2. Yazar: ASLI BURÇAK AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL TERLEMEZ, DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Tinnitus, dışarıdan herhangi bir uyaran olmaksızın kişinin kulaklarında veya kafasının içinde ses algılaması durumudur. Halk arasında bir hastalık olarak bilinen tinnitus, aslında bir semptomdur. Tinnitus şikâyeti olan bireylerin yaklaşık %20' sinde depresyon ya da intihar gibi şikayetler ve bununla beraber yaşam kalitelerinde düşüşler olduğu görülmüştür. Günümüzde yapılan çalışmalar incelendiğinde; tinnitusun şiddetine bağlı olarak yaşam kalitesinin de buna paralel olarak azaldığı görülmüştür. Tinnitus şikâyeti olan bireylerle yapılan çalışmalarda ise %71 oranla depresyona yol açtığı bildirilmiştir. Bireyin bu şikayetlerini en aza indirebilmek için medikal tedaviler, cerrahi yöntemler ya da medikal olmayan tedaviler mevcuttur. Müzik terapi ve ses terapi gibi yöntemler medikal olmayan tedavilere örnektir. Ancak aktif müzik terapi uygulamasının ve uzaktan yapılan terapilerin tinnitus şikâyeti olan bireylerde etkinliğine yönelik bulgular kısıtlılık göstermektedir. Amaç: Bu çalışmanın amacı tinnitus şikâyeti olan bireylerde uzaktan gerçekleştirilen müzik terapi ve ses terapisinin etkinliğine bakmaktır. Materyal-Metod: Bu çalışmada tinnitus şikâyeti olan bireylerde uygulanan Müzik Terapi ve Ses Terapinin etkileri incelenmiştir. Müzik Terapi ve Ses Terapi alan bireylerin Tinnitus Handikap Envanteri (THE) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) sonuçları, terapi öncesinde ve sonrasında karşılaştırılmıştır. Kişilerin tinnitustan etkilenme seviyelerini tespit etmek için THE, kişilerin depresyon seviyelerini ölçmek için ise BDÖ uygulanmıştır. Çalışmanın uzaktan yapılması sebebiyle katılımcılara, bu yönteme dair görüşlerini alabilmek için Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS-TR) yöneltilmiştir. Çalışmamıza 38 yetişkin birey dahil edilmiştir. Katılımcılar 2 gruba ayrılmıştır. 19 kişi müzik terapi, 19 kişi ses terapisi almıştır. İki gruba da 6 hafta terapi verilmiştir. Terapiler sonrasında da THE ve BDÖ anketleri tekrarlanmıştır. Sonuç: Çalışmanın sonucunda; müzik terapi alan bireylerin, terapi öncesi ve sonrasında hem THE sonuçları hem de BDÖ sonuçlarında anlamlı bir sonuç elde edilmiştir. Aynı şekilde ses terapi alan grubun da hem THE sonuçları hem de BDÖ sonuçları arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak iki terapinin de tinnitus üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tinnitus is a condition in which a person perceives sound in his ears or inside his head without any external stimulus. Tinnitus, popularly known as a disease, is actually a symptom. Dec. About 20% of individuals with tinnitus complaints report symptoms such as depression or suicide, along with a decrease in their quality of life. Examining today's studies reveals a parallel decrease in quality of life based on the severity of tinnitus. Studies conducted on individuals suffering from tinnitus have reported a 71% increase in depression. There are available medical treatments, surgical methods, and non-medical treatments to minimize these individual complaints. Examples of non-medical treatments include music therapy and sound therapy. However, the literature provides limited findings on active music therapies and their remote applications. Objective: The aim of this study is to investigate the effectiveness of remote music therapy and sound therapy in individuals with tinnitus complaints. Material-Method: In this study, the effects of Music Therapy and Sound Therapy applied in individuals with tinnitus complaints were examined. The results of the Tinnitus Handicap Inventory (THI) and Beck Depression Scale (BDS) of the individuals who received Music Therapy and Sound Therapy were compared before and after the therapy. We used the THI to assess the tinnitus levels of individuals, and the BDS to gauge their depression levels. Given the remote nature of the study, we directed the participants to the System Usability Scale (SUS) to gather their perspectives on this method. We included 38 adult individuals in our study. We divided the participants into two groups. 19 people received music therapy, and 19 received sound therapy. We administered 6 weeks of therapy to both groups. We repeated the THI and BDS questionnaires after the therapies. Conclusion: The study yielded significant results for both the individuals receiving music therapy and the BDS before and after therapy. Similarly, the study found significant differences between the results of the individuals receiving music therapy and the results of the group receiving voice therapy. The results show that both therapies significantly improve tinnitus.