Retina dekolmanı sonrası makula yer değiştirmesinin preretinal kızılötesi görüntüler kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of macular displacement after retinal detachment using preretinal infrared imaging
  1. Tez No: 899005
  2. Yazar: FURKAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN KIRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Regmatojen retina dekolmanı (RRD) sonrası retinal yer değiştirmenin olabileceği daha önce gösterilmiştir ancak daha önceki yapılan çalışmalar retinal yer değiştirmeyi cerrahi sonrası damarların eski trasesinin hiperotofloresans özellik göstermesi ile ortaya konmuştur. Bilgimize göre RRD'den önceki maküla görüntüleri ile RRD sonrasındaki makula görüntüleri arasındaki retinal değiştirmeyi değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Python tabanlı yarı-otomatik bir yazılım ile dekolman öncesi yakın kızılötesi-yansıma görüntüleri kullanılarak retinal yer değiştirmenin niceliksel olarak değerlendirilmesi ve yer değiştirme üzerine etkili olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çok merkezli retrospektif bu çalışmaya makula-off RRD öyküsü olan ve dekolman öncesi ve dekolman cerrahisi sonrasında retinası yatışık olan gözlerdeki kızılötesi optik kohorens tomografi (OKT) görüntülemesi yapılan hastaların gözleri dahil edildi. Görüntüler Python programlama dili kullanılan yazılım programına aktarıldı. Görüntülerde optik sinir başı referans alınarak superior ve inferior kadranlardan 4'er vasküler bifurkasyon noktası seçildi. Hem Follow-up(+) hem de Follow-up(-) bulunurken (dekolman öncesi görüntüler referans görüntü olmak kaydıyla) postoperatif görüntülerde her bir retinal noktanın optik sinir başında belirlenen referans noktaya göre açısal değişimleri ve uzaklık değişimleri değerlendirildi. Retinal yer değiştirmede etkili olan faktörler (hastanın lens durumu, kullanılan tamponad, yırtık lokalizasyonu, PVR varlığı, retinotomi varlığı, retinektomi varlığı, dekolmanın kadranı) istatistiksel analiz ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya 45 göz dahil edildi. Ortalama açısal retinal yer değiştirme Follow-up(+) -0,72±5,26 izlenirken, Follow-up (-) -0,94±4,31. Retinanın açısal yer değiştirme miktarı ortalama -0,72±5,26 iken mutlak değer olarak hesaplanan açısal yer değiştirme ortalama 3,87±3,57 idi. Retinal yer değiştirme inferior kadranlarda seçilen 4 adet hareketli noktada anlamlı izlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: It has been previously demonstrated that retinal displacement can occur following rhegmatogenous retinal detachment (RRD). However, earlier studies have shown retinal displacement by assessing the hyperfluorescent properties of blood vessels post-surgery. To our knowledge, there is no study evaluating retinal displacement by comparing macular images before and after RRD. The purpose of this study is to quantitatively evaluate retinal displacement using pre-detachment near-infrared reflectance imaging through Python-based semi-automated software and to identify risk factors that may influence displacement. Materials and Methods: This multicenter, retrospective study included eyes with a history of macula-off RRD that underwent infrared optical coherence tomography (OCT) imaging before and after detachment surgery. The images were processed using software developed in Python. For each image, 4 vascular bifurcation points from the superior and inferior quadrants were selected, with the optic nerve head used as a reference. Retinal displacement was assessed by measuring the angular and distance changes of each retinal point relative to the optic nerve head in postoperative images, using pre-detachment images as reference. Statistical analysis was conducted to determine factors influencing retinal displacement, including lens status, tamponade type, tear location, presence of proliferative vitreoretinopathy (PVR), retinotomy, retinectomy, and detachment quadrant. Results: A total of 45 eyes were included in the study. The mean angular retinal displacement was -0.72±5.26° for Follow-up (+) and -0.94±4.31° for Follow-up (-). The mean angular displacement was calculated as -0.72±5.26°, with the absolute value of angular displacement averaging 3.87±3.57°.