Fantasies of adopted adults: An interpretative phenomenological analysis
Evlat edinilmiş yetişkinlerin fantezileri: Bir yorumlayıcı fenomenolojik analiz
- Tez No: 899027
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki evlat edinilmiş yetişkinlerin fantezilerini, yaşadıkları deneyimlere odaklanarak keşfetmeyi amaçlamıştır. Çalışmada evlat edinilmiş altı Türk kadın ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerin yazıya dökülmüş hali Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Aşağıda belirtilen yedi üst tema ortaya çıkmıştır: 1) terk edilme fantezileri, 2) tehdit edici fanteziler, 3) kayıp fantezileri, 4) öz-değer onarıcı fanteziler, 5) ideal aile fantezileri, 6) bağlantı fantezileri ve 7) yeniden temas fantezileri. Çalışmanın bulguları, evlat edinmeye ilişkin mevcut literatür ışığında tartışılmış ve klinik ve araştırma çıkarımları özetlenmiştir. Son olarak, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için yönlendirmeler de ayrıca ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore the fantasies of adult adoptees in Turkey by focusing on their lived experiences. Semi-structured interviews were conducted with six Turkish female adoptees. The transcribed interviews were analyzed using Interpretative Phenomenological Analysis. Seven superordinate themes emerged as follows: 1) abandonment fantasies, 2) threatening fantasies, 3) loss fantasies, 4) self-worth repairing fantasies, 5) ideal family fantasies, 6) connection fantasies, and 7) recontact fantasies. The researcher discussed the study findings in light of the existing literature on adoption and outlined the clinical and research implications. Finally, the limitations of the study and directions for future research were also discussed.