Necati Öner ve günümüz felsefesine katkıları
neczati Öner and his contributions to recent Turkish philosophy
- Tez No: 89904
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKUDDÜS BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NECATİ ÖNER VE GÜNÜMÜZ TÜRK FELSEFESİNE KATKILARI Mine Kaya Danışman:Prof. Dr. Abdulkuddüs Bingöl 1999, Sayfa sayısı:85 JürkProf. Dr. Abdulkuddüs Bingöl 1948 yılında başladığı yükseköğreniminden itibaren bütün hayatını, felsefe ve mantık araştırmalarına ve bu disiplinlerin öğretimine adayan ve Cumhuriyet dönemi üniversitesinde felsefe eğitiminde önemli izleri olan Prof. Dr. Necati Öner'in genel olarak Türk düşünce tarihine, özel olarak da Sistematik Felsefe ve Mantık alanında ki araştırmalara katkılarını ortaya koymaya çalıştık. Bunu yaparken, O'nun özellikle insan hürriyeti ile ilgili; Eylem hürriyeti, seçme hürriyeti ve hürriyetin sınırı, zihniyet ve kültür konularında da; Üç temel zihniyet, özgü ve ortak kültür konuları üzerinde durduk. Ayrıca, Tanzimat'tan önce ve sonra Türkiye'de ilim ve mantık anlayışı konusunda da değerli tespitlerini vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS NECATİ ÖNER AND HIS CONTRIBUTIONS TO RECENT TURKISH PHILOSOPHY Mine Kaya Supervisor: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL 1999, Pages:85 Jury: Prof. Dr. Abdulkuddüs BİNGÖL Having devoted all his life to the surveys of philosophy and logic and to the teaching of these disciplines ever since he began his university education in 1 948, Prof. Dr. Necati Öner made significant contributions to the surveys in field of systematical philosophy and logic in particular and to the history of Turkish thought in general. Our study is intended to bring into light his achievements and contributions to this field. In doing so, we have especially focused his ideas and topics over on man's freedom, namely freedom of action, of election and the limit of freedom, and over the subjects of mentality and culture as well as over the three basic titles on mentality and on peculiar and common culture. We have also aimed to give his invaluable definitions regarding. The concept of science and logic in Türkiye before and after the Tanzimata.