Necati Öner'de Hürriyet anlayışı
Freedom in Necati Öner
  1. Tez No: 94628
  2. Yazar: CENGİZ ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURTAZA KORLAELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
215 ÇUHADAR, Cengiz, Necati Öner 'de Hürriyet Anlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, Ankara, 2000, 216 s. TEZ ÖZETİ Çalışmamızın ana konusunu oluşturan hürriyet problemi, felsefe sahasındaki temel meselelerden biridir. Geçmişten günümüze birçok düşünür bu konu üzerine açıklamalarda bulunarak, meselenin anlaşılması için çaba sarfetmiştir. Son dönemde ülkemizde yetişmiş olan düşünürlerden Prof. Dr. Necati Öner'de hürriyet meselesi üzerine görüşler ileri sürerek, konuya açıklık kazandırmaya çalışmıştır. Çalışmamaızın esasını Necati Öner 'in hürriyet üzerine yaptığı görüşler oluşturmaktadır. Bununla beraber konunun daha iyiy anlaşılması için hürriyet kavramının tanımlarına ve bazı düşünürlerin hürriyet ile ilgili görüşlerine de yer verilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünü; Necati Öner'in kısaca özgeçmişi, ilmi şahsiyet ve eserleri ile ilgili bilgiler oluşturmaktadır. İkinci bölümünü ise; hürriyet kavramı üzerine yapılan tanımlar, felsefe tarihi içerisinde yer almış bir kaç filozofun görüşü ve İslam düşüncesi içerisinde hürriyet üzerine yaptığı açıklamalarla etkili olan ekollerin görüşleri olşturmaktadır. Üçüncü bölüm ise; Necati Öner'in metafizik ve pratik alanda hürriyet üzerine yaptığı açıklamalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
216 ÇUHADAR, Cengiz, Freedom in Necati Öner, Master Thesis, Süpervisier: Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, Ankara, 2000, 216 s. ^SUMMARY The freedom problem which forms main thema of our study is also a basic subject of philosophy. From ancient days to now, many philosopher by thinking on this subject try to explain this problem. One of the recent philosopher, Necati Öner who has grown in this country has explained his ideas on this subject Oner's ideas on freedom is forming basic of our study, in addition to make more clear The subject; some pages reserved for definitions of freedom concept and some of The philosophers ideas on freedom. The first part of our study contains Necati Oner's life, his scientific personality and his works. Second part contains freedom concept and descriptions of freedom, some philosophers ideas on freedom and point of view of Islamic schools on this subject The third and last part of the study contains Necati Oner's point of view on metaphisic and pratical fields of freedom.