İnanç özgürlüğü açısından irtidat ve savaş ayetleri
War verses and apostasy from the point of freedom in belief
- Tez No: 89905
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ AÇISINDAN İRTİDAT VE SAVAŞ AYETLERİ Fikret GEDİKLİ DANIŞMAN: Prof. Dr. Sadık KILIÇ 1999.S.103 Jüri: Prof. Dr. Sadık KILIÇ İnsanlar inanç özgürlüğü sayesinde, başkalarının inanç ve özgürlüklerine müda hale etmemek koşuluyla, gerçek ve doğru olduğuna inandıkları şeyleri özgürce düşüne bilir ve inanabilirler. Bu, Kur'an'ın da özellikle üzerinde durup benimsediği hatta gü vence altına aldığı bir konudur. Bu çalışmada, 'hiçbir zorlama olmaksızın İslam'ı kabul eden bir kişinin, sonra dan inancını değiştirmesi' biçiminde tanımlanan irtidadın niteliğini belirttikten sonra, irtidadın Kur'an ve Sünnet'te tanımlanan biçimine bir bakış açısı getirmeye çalıştık ve İslam Hukuku' nda mürtede öngörülen cezanın inanç özgürlüğü ile örtüşüp örtüşmediğini tartıştık. Aynı şekilde, Kur' an' da savaştan söz eden kimi ayetleri, inanç özgürlüğü açısın dan değerlendirmeye çalışmak suretiyle, inanç özgürlüğü ile çelişen ayetlerin var olup olmadığını ortaya koymaya gayret ettik. Sonuçta, ne salt irtidadın, ne de savaşla ilgili ayetlerin, bağlamı ve olayların ko şulları dikkate alındığında, inanç özgürlüğü ile çelişen bir durum olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS WAR VERSES AND APOSTASY FROM THE POINT OF FREEDOM IN BELIEF Fikret GEDİKLİ SUPERVISOR: Prof. Dr. Sadık KILIÇ 1999. Page:103 Jury: Assec. Prof.Dr.Sadık KILIÇ Thanks to their freedom in beliefs, men can freely think and believe in what they consider to be true and right on the condition that they should not interfere in others' beliefs and freedom.This is a subject which the Qur'an specially concentrates on and even which has been guaranteed by it. 'Apostasy' is defined as the relinquishment of the belief of one who accepted the İslam with no obligation. We in this study, have attempted to bring a viewpoint to 'apostasy' as described in the Qur'an and Hadith. We have also argued whether the penalty for the apostate in islamic law contradicts whith the freedom in beliefs. In the same way, by considering same verses in the Qur'an about war from the point of the freedom in beliefs, we have intended to find out whether there are verses in the Qur'an that contradict with the freedom in beliefs. We have come to the result that neither apostasy itself nor the war verses are contradictory to the freedom in beliefs, considering the context and conditions of them.