Duchenne musküler distrofili bireylerin beslenme durumunun saptanması
Determination of nutritional status of individuals with Duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 899046
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmamız Kayseri'deki rehabilitasyon merkezlerinde tedavisi yürütülen Duchenne Musküler Distrofili (DMD) hastaların beslenme durumu, antropometrik özellikleri ve diyet kalitesini değerlendirmek amacıyla yürütüldü. Hastalara ait veriler yüz yüze anket yönetimi ile elde edildi, antropometrik ölçümleri alındı ve Z skoru WHO referans değerleri ile karşılaştırıldı. Hastaların üç günlük besin tüketim kayıtları alınarak Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi (TÜBER) önerileri ile karşılaştırıldı. Ayrıca“Sağlıklı Yeme İndeksi-2015'e (SYİ)”göre“iyi ve kötü diyet kalitesi ve iyileştirilmesi gereken diyet kalitesi”olarak değerlendirildi. İncelenen tüm parametreler ambule olan ve olmayan hastalar şeklinde gruplandırılarak karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaşları 10,93±4,70 yıl olup, %95,7'si erkek, %52,2'si ambule, %47,83'ü fazla vücut ağırlığına sahip ve %21,75'ini obezdi. Hastaların yaşı, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, BKİ değeri, bel çevresi, baş çevresi, boyun çevresi, üst orta kol çevresi, baldır çevresi, ulnar uzunluk, tibia uzunluğu ve vücut yağı ambulasyon durumuna göre farklılık gösterdi. D vitamini ve Ca, diyet posası, Mg, Fe, Cu, Fl ve Se alımları yetersizdi ve diyet kalitesi puanına göre iyi diyet kalitesi gösteren hasta bulunmamakla birlikte, %47,8'sinin diyet kalitesi kötü idi. Çalışma sonucunda DMD hastalarında obezite oranın yüksek, diyet kalitelerinin düşük olması nedeniyle beslenme hikayeleri ve vücut kompozisyonlarının tedavide dikkate alınması gerektiği ve bu konuda beslenme danışmanlığı ile takip edilmelerinin önemi ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
This study aim of assessing the nutritional status, anthropometric characteristics, and diet quality of patients with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) undergoing treatment at rehabilitation centers in Kayseri. Data related to the patients were collected through face-to-face interviews, anthropometric measurements were taken, and the Z-scores were compared with WHO reference values. The patients' three-day food consumption records were compared with the recommendations of the Turkey-specific nutrition guide (TUBER). In addition, according to the“Healthy Eating Index-2015”,“good”and“poor diet quality”and“diet quality needing improvement”were evaluated. The mean age of the participants was 10.93±4.70 years, with 95.7% being male, 52.2% ambulatory, 47.83% overweight, and 21.75% obese. Age, body weight, height, BMI, waist circumference, head circumference, neck circumference, mid-upper arm circumference, calf circumference, ulna length, tibia length, and body fat percentage varied according to ambulation status. Intakes of vitamin D, Ca, dietary fiber, Mg, Fe, Cu, Fl, and Se were insufficient and although there were no patients with good diet quality according to the diet quality score, 47.8% had poor diet quality. The findings of the study indicate that the high obesity rate and low dietary quality among patients with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) necessitate careful consideration of their nutritional history and body composition in treatment plans. Furthermore, regular follow-up with nutritional counseling is essential in this context.