Tanbûri Mustafa Çavuş'un şarkı formundaki eserlerinin form analizi
The form analysis of Mustafa Cavus's compositions in the form of 'Sarki'
- Tez No: 899058
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA TÜRKEL OTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada Tanbûri Mustafa Çavuş'un şarkı formundaki eserlerinin form analizi konu olarak alınmıştır. Çalışma içerisinde bestekârın 48 eseri incelenmiştir. Çalışmanın Klâsik Türk Mûsikîsi sözlü eser icracı ve araştırmacılarına, kaynak oluşturması hedeflenmiştir. Çalışmada öncelikle yöntem kısmında analiz yönteminden bahsedilmiştir. Ardından Şarkı formundan bahsedilmiş daha sonra Tanbûri Mustafa Çavuş'un hayatı ve mûsikî geçmişinden bahsedilmiştir. Bulgular kısmında ise incelenmiş olan 48 eserin form analizi yapılmış ve eserlerin genel yapısı anlatılmıştır. Tanbûri Mustafa Çavuş'un eserlerinin nasıl bir form yapısında bestelediğini ortaya çıkarmak için nitel araştırma ve tarama modeli kullanılmıştır. Eserler notaların aslına sadık kalınarak“mus2”nota programıyla elektronik ortamda yazılmıştır. Bunun yanı sıra verilerin toplanmasında elektronik ve yazılı kaynak taraması yapılmıştır. Tanbûri Mustafa Çavuş'un şarkı formunda bestelediği eserlerin form analizlerini kapsayan bu çalışmada analizler neticesinde 42 yapı tespit edilmiş olup; bu yapılar 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 16 ve 18 mısralı olarak kategorize edilmiştir. Ulaşılan bilgiler sonuç ve öneriler bölümünde detaylı şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the formal analysis of Tanbûri Mustafa Çavuş's works in the form of songs is examined. A total of 48 compositions by the composer were analyzed. The study aims to serve as a resource for performers and researchers of Classical Turkish Music vocal works. In the methodology section of the study, the analysis method is first discussed. Then, the form of the“Şarkı”is described, followed by an overview of Tanbûri Mustafa Çavuş's life and musical background. In the findings section, a formal analysis of the 48 examined works is presented, detailing the general structure of the compositions. To uncover the form in which Tanbûri Mustafa Çavuş composed his works, a qualitative research and survey model was employed. The compositions were transcribed electronically using the“mus2”notation software, adhering strictly to the original notations. Additionally, electronic and written sources were reviewed for data collection. In this study, which covers the formal analysis of Tanbûri Mustafa Çavuş's compositions in the song form, 42 structures were identified as a result of the analyses. These structures are categorized into 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 16, and 18 lines. The findings are detailed in the conclusion and recommendations section.