Gig economy in public policy an application of the delivery sector in Türki̇ye
Kamu politikasında gig ekonomisi: Türkiye'de posta sektörü üzerine bir uygulama
- Tez No: 899059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARSEV UMUR AYDINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, gig ekonomisi modellerinin etkisini inceleyerek Türkiye'nin çevrimiçi gıda dağıtım sektörünün gelişen dinamiklerini araştırmaktadır. Temel araştırma sorusu şudur:“İş ekonomisi modelleri Türkiye'deki çevrimiçi gıda ve market teslimatı sektörünü nasıl etkilemektedir?”. Önde gelen çevrimiçi yemek dağıtım platformlarına odaklanan nitel bir vaka çalışması yaklaşımı kullanan bu çalışma, gig ekonomisi ile ilişkili uygulamalar, zorluklar ve sonuçlar hakkında derinlemesine bilgi sağlamaktadır. Araştırma, finansal ve iş güvencesi, bağımsızlık ve esneklik gibi temel temaları keşfetmek için Ashford ve diğerleri (2018) tarafından ifade edilen gig ekonomisinin yapısal özelliklerini kullanmaktadır. Türkiye'nin yemek ve market dağıtımı sektöründeki farklılıkları ele almak için farklı istihdam modellerine odaklanan temalar da dahil edilmiştir. Bulgular, gig ekonomisi uygulamaları ile geleneksel istihdam modelleri arasında, özellikle finansal istikrarsızlık ve iş güvencesizliği açısından önemli farklılıklar olduğunu vurgulamaktadır. Bu zorlukları ele almak için önerilen çözümlerden biri, çevrimiçi gıda ve market teslimat sektörüne özel olarak uyarlanmış kapsamlı bir düzenleyici çerçeve geliştirmektir. Özetle bu çalışmanın gig ekonomisinin Türkiye'nin çevrimiçi yemek ve market dağıtımı sektörü üzerindeki etkisinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunması ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için potansiyel düzenleyici çözümler sunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the evolving dynamics of Türkiye's online food delivery sector by examining the influence of gig economy models. The central research question is:“How do gig economy models impact the online food and grocery delivery sector in Türkiye?”. Using a qualitative case study approach focused on prominent online food delivery platforms, this study provides in-depth insights into the practices, challenges, and outcomes associated with the gig economy. The research employs the structural characteristics of the gig economy, as articulated by Ashford et al. (2018), to explore key themes such as financial and job security, independence, and flexibility. A theme focused on diverse employment models was also included to address the variations within Türkiye's delivery sector. The findings highlight significant differences between gig economy practices and traditional employment models, mainly regarding financial instability and job insecurity. To address these challenges, one proposed solution is developing a comprehensive regulatory framework specifically tailored to the online food and grocery delivery sector. Overall, this thesis contributes to a deeper understanding of the gig economy's impact on Türkiye's online food and grocery delivery sector and offers potential regulatory solutions to ensure sustainable growth.