Acil durum ve afet toplanma alanlarının uygunluklarının değerlendirilmesi: İstanbul/Buyukçekmece ilçesi örneği
Assessment of the suitability of emergency and disaster assembly areas: The case of Istanbul/Büyükcekmece district
- Tez No: 899072
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Nüfus artışı, artan nüfusla birlikte barınma ihtiyacının karşılanması bilhassa çağdaş toplumlarda ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak yönünde sağlıksız gelişen kentler afete duyarlı birer mekanizmalara dönüşmektedir. Afet sonrası ilk 72 saat toplumun güvenle ikame edeceği mekanlar olarak geliştirilen acil durum ve afet toplanma alanları, sağlıksız gelişim gösteren bir kent içinde ne kadar güvenlidir? Sorusunun yörüngesinde hazırlanan çalışma, ilan edilmiş acil durum ve afet toplanma alanlarının, ulusal ölçekte belirlenmiş yer seçim kriterlerini sağlayıp sağlamadığını tespit ederek soruya yanıt vermek amacını taşır. Bu amaç doğrultusunda geniş ölçekte kent ve afet ilişkisi araştırılmıştır. Bir alt ölçekte kent içinde yer alan yeşil alanların, acil durum ve afet toplanma alanları ilan edilen mekanlar olması yönünden önemine değinilmiştir. Birden fazla otoritenin belirlediği yer seçim kriterleri tespit edilmiş ve bu kriterler benzer ve farklı yönlerini gözeterek birleştirilmiştir. Mevcut durumla birlikte yer seçim kriter analizi için ihtiyaç duyulan haritalar geliştirilmiş ve çalışma alanı içinde yer alan acil durum ve afet toplanma alanlarının bu kriterleri sağlayıp sağlamadığı veya ne kadarını sağladığı sonucuna ulaşmak için uygunluk analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonuç olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supervisor: Prof. Dr. Ruya YILMAZ The increase in population and the need to meet the housing demand that comes with it has emerged as a significant problem, especially in contemporary societies. To address this need, unhealthy urban development transforms cities into mechanisms vulnerable to disasters. How safe are emergency and disaster assembly areas, developed as places where the community can securely stay in the first 72 hours after a disaster, within an unhealthy urban development? This study aims to answer this question by determining whether the declared emergency and disaster assembly areas meet the site selection criteria established on a national scale. In line with this aim, the relationship between cities and disasters was extensively researched. On a smaller scale, the importance of green spaces within the city as designated emergency and disaster assembly areas was highlighted. Site selection criteria determined by multiple authorities were identified and combined by considering their similarities and differences. Maps necessary for the site selection criteria analysis were developed alongside the current situation, and a suitability analysis was conducted to determine whether or to what extent the emergency and disaster assembly areas within the study area met these criteria. The results of the analyses were subsequently examined.