Grek mezar stellerinde hizmetçi figürleri
The servant figures in greek grabreliefs
- Tez No: 89908
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GREK MEZAR STELLERİNDE HİZMETÇİ FİGÜRLERİ Yasin İŞLER Danışman : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 1999-Sayfa: 70 Jüri : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Hizmetçi figürleri, Grek Mezar Stelleri'nde önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen tüm mezar stellerinde rastladığımız hizmetçiler, mezar sahiplerinin zenginlik ve soyluluklarının bir göstergesidir. Bu nedenle, soyluların hemen hepsinin mezar stelleri üzerinde değişik sayılarda hizmetçi figürü resmedilmiştir. Hizmetçi figürlerinin köken, tip ve kronolojik araştırılmasını amaçlayan bu tezin ilk bölümünde, ölü gömmenin ve mezar steli yapımının köken ve gelişimi araştırılmış; ikinci bölümde ise mezar steli geleneği ile hizmetçilerin kökenine değinilmiştir. Çalışmanın en önemli kısmını oluşturan üçüncü bölümde de, hizmetçi figürlerinin mezar stelleri üzerindeki gelişimi; Arkaik, Klasik ve Hellenistik dönem olmak üzere üç evrede, tipolojiye uygun tek tek incelenerek ortaya konulmuştur. Araştırma sonunda, Grek Mezar Stelleri'ndeki hizmetçi figür tiplerinde bazı farklılıklar olmasına karşın, hemen hepsinin yaptıkları işler dolayısıyla benzer yapı gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE SERVANT FIGURES IN GREEK GRABRELIEFS Yasin İŞLER Supervisor : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 1999-Page: 70 Jury : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN The servant figures have an important place in Greek grabreliefs. The servants whom we encounter almost in all grabreliefs are the symbols of their owners richness and nobility. For this reason, many different servant figures was drown in almost all nobles grabreliefs. In the first partion thesis, which had been aimed to search the origin, type and chronological development of servant figures, both the origin and development of burying death and structure of the grabreliefs have been searched. In second partion, grabreliefs tradition and origin of the servants have been mentioned. Also in portion three, formend the servant figures on grabreliefs have typographically been searched one by one being about three phases as Archaic, Classic and Hellenistic period. In conclusion, although there are many differences in the types of servant figures in Greek Grabreliefs, because of the works, almost all they; servants do, there has come to light that they show many structural similarities among them salves.