II. Meşrutiyet Döneminde Meşrutiyet, hürriyet ve müsavat tartışmaları (1908-1911)
The Discussions of constituionalism, liberty and equality the period of constitutionalism
  1. Tez No: 89907
  2. Yazar: ABDULLAH BAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ II. MEŞRUTİYET DÖNEMİNDE“MEŞRUTİYET, HÜRRİYET VE MÜSAVAT”TARTIŞMALARI (1908-1911) Abdullah BAY Danışman: Yrd. Doç. Dr. İskender YILMAZ 1999-sayfa:112 Jury: Prof.Dr.Selçuk GÜNAY Yrd. Doç. Dr. İskender YILMAZ Yrd. Doç. Dr.Hüseyin YURTTAŞ 1908'de meşrutiyet ilan edilmeden önce meşrutiyet ve hürriyet ve müsavat konusunda farklı düşünceler yoktu. Meşrutiyetin ilanı ile birlikte hürriyet havası içinde, bu kavramlar üzerinde farklı fikirler savunulmaya başlandı. İslamcılar, bu tartışmalarda Radikal ve Modernist olmak üzere ikiye ayrıldılar. Radikal İslamcılar bütün bu yeni kavramları reddettiler. Modernist İslamcılar ise,“meşrutiyet, hürriyet ve müsavâf'gibi kavranılan ”şer'î“ temele oturtmaya çalıştılar ve farklı anlayış ve tanımlardan dolayı Garpçılarla fikir çatışması içerisine girdiler. Türkçüler, bu çatışmalarda net bir tavır sergilememişlerdir. Genel bir anlalyıştan çok, şahsî düşünceler ön plana çıkıyordu. Garpçılar, meşrutiyet, hürriyet ve müsavat kavramlarına tümüyle ”lâik" bir tanım getiriyorlardı. Kısaca, bu kavramlar üzerinde yapılan bir inceleme, H Meşrutiyet döneminde meydana gelen çatışmaların Doğu-Batı medeniyetlerinin zihniyet yapılarının ve değerlerinin çatışması olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE DISCUSSIONS OF CONSTİTUİIONALİSM, LIBERTY AND EQUALITY IN THE PERIOD OF CONSTITUTIONALISM n. Abdullah BAY Supervisor: Yrd. Doç. Dr. İskender YILMAZ 1999-page: 112 Jury: Prof.Dr.Selçuk GÜNAY Yrd. Doç. Dr. İskender YILMAZ Yrd. Doç. Dr.Hüseyin YURTTAŞ There weren't any different opinions about constitutionalism liberty and equality before constitutionalism was declared in 1908. With the declaration of constitutionalism many opinions was started to have been supported on these concepts in the liberty atmosphare. The islamists separated two groups being radical and modernist on these discussions. The islamists refused all of these new concepts. But, the modernists islamists tried to base the concepts such as constitutionalism, liberty and equality on the“sharia”basis principles leqitimocy and also be cause of different comprehension and definitions they got into ideas argument with westenizers. Turkists, didn't display a clear monner in these disputes. Personal thoughts were outshining more than a general comprehension. Westenizers, brought completeley a seculor definition to the concepts of constitutionalism, liberty and equality. In sum, according to an investigation which was made on these concepts, reveals that the reasons of conlifts that happened in the period of constitulionalism were the structure of mentality and valves conflicts of east- west civilizations.