Takvim-i Vekayi'de Kırım Harbi (1853-1856)
The Kırım war in the Takvim-i Vekayi
  1. Tez No: 89909
  2. Yazar: HAKKI YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TAKVİM-İ VEKAYİ'DE KIRIM HARBİ (1853-1856) Hakkı YAPICI DANIŞMAN: Doç.Dr. Besim OZCAN 1999 - SAYFA: 140 Jüri : Doç.Dr. Besim ÖZCAN Bu çalışmada; 1853-1856 Osmanlı-Rus harbine Takvim-i Vekayi gazetesinin yorum ve haberleriyle bakışlar bulacaksınız. Öncelikle Osmanlı-Rus gerginleşmesi, münasebetlerin kesilmesi ve Rusların Osmanlı topraklan olan Eflak-Boğdan'ı işgal etmeleriyle savaş başlar. Fransa ve İngiltere; Rusya'nın sıcak denizlere inmesini engellemek için Osmanlı Devleti'nin yanında savaşa girerler. Müttefik donanma ve ordu, elde ettiği başarılarla Karadeniz'deki Rus üstünlüğünü sona erdirilir. Balkanlarda ve Karkaslarda Ruslara karşı zaferler elde edilir. Savaşm sonunda Osmanlı Devleti Batmm desteğini alarak kazandığı bu savaşı Paris Antlaşması ile bitirir.
Özet (Çeviri)
ABSRTACT MASTER THESIS TAKVİM-İ VEKAYİ'DE KIRIM HARBİ (1853-1856) Hakkı YAPICI Supervisor: Doç.Dr. Besim ÖZCAN 1999 - PAGE: 140 Jury : Doç.Dr. Besim ÖZCAN In this study, you will find the views associated with comments and news of Takvim-i Vekayi-name of the first Ottoman offical gazette about Ottoman and Russia war happening between 1853 and 1856. The war begins because of becoming streched of Ottoman and Russia, and due to the fact that the relationships between two States were cut off, and owing to in vasion of Eflak-Boğdan wich are Ottoman Lands by Russian. France and England take part in war to getter with Ottoman state in order to prevent Russian from reaching to hot seas. Russian superiority in Black sea is ended by allied navy and army. Victories are obtouhed agevints Russians in Balkans and Caucasia. At the end of the war, Ottoman state fihiskes this war with Paris Agreement by taking support of the west.