العبادي وجهوده الفقهية من خلال دراسة وتحليل حاشيته المسمى بـ 'حاشية على العباب' قسم الطهارات
Abbâdî'nin hayatı ve Hâşiyetu Ale'L-'Ubâb adlı eserinin tahkiki- fıkhî tahlili: Taharat bölümü
- Tez No: 899083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma,“Abbâdî'nin Hayatı ve Hâşiyetu Ale”L-'Ubâb Adlı Eserinin Tahkiki- Fıkhî Tahlili: Taharat Bölümü"ni konu olarak ele almaktadır. Onun içtihatları diğer fıkıh kitaplarında da incelenmiştir. Hâşiyesinde faydalandığı dil, gramer, belâgat, tefsir, usûl ve akaid gibi pek çok ilmin âlimi olan İbn Kāsım el-Abbâdî'nin ilmî statüsünün araştırmadaki önemi açıkça görülmüştür. Ayrıca Safiyyüddin el-Müzecced'e ait olan Kitâbü'l-ʿUbâb müellifin kendisinden önce gelip geçmiş olan önde gelen Mâverdî, Râfiî, Nevevî ve İbnü'l-Mukrî gibi Şâfiî âlimlerinin bulgularının bir özetini topladığı fıkıh metinlerinden biridir. Araştırmacı, çalışmasıyla birçok hedefe ulaşmıştır: Bunlardan en önemlisi mahtûtun el-Abbâdî'ye olan nispetinin ve başlığın doğrulanmasıdır. Ayrıca el-Abbâdî'nin Kitâbü'l-ʿUbâb hâşiyesinde ve diğer kitaplarında ortaya koyduğu yeni görüşlerinin yanı sıra; özelde tahâret meselelerinde, genel olarak ise diğer fıkıh meselelerinde kendi içtihatları ve görüşleri ile kendisinden sonra gelenler üzerinde bıraktığı fıkhî etkidir. Araştırma iki bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm el-Müzecced ve el-Abbâdî'nin hayatlarının ele alındığı, mahtûtun ve yazarın yönteminin tanıtıldığı çalışma bölümüdür. İkinci bölüm ise incelenen nassın ve araştırmanın sonucunun yer aldığı tahkik bölümüdür. Araştırmacı her bölüme uygun bir yaklaşım izlemiştir. Çalışma bölümünde niteleme ve analiz yoluyla kabul edilebilir sonuçlara ulaşmak için niceteleyici analitik yöntem takip edilmiştir. Tahkîk bölümünde ise bu sanatın ehli tarafından bilinen belirli kaidelere dayanan metinsel tahkik etme yöntemi izlenmiştir. Araştırmanın ulaştığı en önemli sonuçlar arasında araştırmacının, yayınların içerikleri ile ilgili kitapları inceledikten sonra hâşiyenin yazara atfedildiğinin ve el-Abbâdî'nin seçkin bir fıkıh düşüncesine sahip olduğunun teyit edilmesi yer almıştır. Bu, sadece rivayetle yetinmemek, meselelerde içtihat etmek ve sonraki Şâfiîlerin görüşlerine başvurmak gibi hükümler üzerindeki kıyas açıkça ortaya çıkmıştır. Ayrıca talebeleri üzerinde belirgin bir etki bırakmıştır ki onun hakkındaki rivayetlerinden ve onun sözlerinden hüküm çıkarmalarındaki muhakemelerinden de anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is an Analysis of“Ahmed b. Kāsım el-Abbâdî (d. h. 994) Haşiyetul Abbadi Ala el-Ubab”the research is also examined. The scientific viewpoint of Ibn Qāsım al-Abbādī, a scholar of several arts, including language, grammar, rhetoric, tafsir, procedure, and doctrine, which he employed in his annotation, amply illustrates the value of inquiry. Furthermore, one of the fiqh books that the author compiles a summary of the conclusions of prominent Shafi'i scholars who came before him, including Mawardi, 'Rāfiī, Nawawi, and Ibn al-Mukrī, is the Kitābī belonging to Safiyyüddin al-Müzajjad l-ʿUbāb. The researcher set out to accomplish a number of objectives with his study, chief among them being the confirmation of Al-Abadi's attribution to the manuscript and the accuracy of its title. He also aimed to identify new sayings that Al-Abadi introduced in his books and commentary on Al-Abadi, as well as the jurisprudential influence he left behind. And others who followed him, based on his own interpretations and views on matters of law in general and purity in particular. The research was divided into two parts: the first section, the study section, which deals with the biography of Al-Mazjad and Al-Abadi and their personal and scientific biography, as well as an introduction to the manuscript and the author's approach, and the second section, the tahkik section, which included the tahkik and the conclusion. The methodology used by the researcher was appropriate for every section. The descriptive analytical method was used in the research section to describe and analyze the data in order to provide results that were acceptable. One of the research's most significant findings was that, after examining books that specialize in work indexes, the researcher verified that the footnote belonged to the author. Another finding was that Al-Abadi has a distinguished body of jurisprudential thought, which is demonstrated by his analogies to rulings and his lack of sufficiency. He had a significant influence on his pupils, as evidenced by their narratives about him and their derivation of conclusions from his rulings, through abstract transmission, ijtihad in matters, and recourse to the opinion of the later Shafi'is.