Estimating co-occurrence patterns and ecological characteristics of ostracoda (Crustacea) species in eskişehir province (Turkey)
Eskişehir (Türkiye) bölgesindeki ostrakoda (Crustacea) türlerinin birlikte bulunma durumlarının ve ekolojik karakterlerinin belirlenmesi
- Tez No: 899085
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Eskişehir bölgesindeki ostrakod türlerinin birlikte bulunma şekillerini ve ekolojik özelliklerini anlamayı amaçlamıştır. Onbir-onyedi Temmuz 2020 tarihleri arasında toplam 118 örnekleme alanı ziyaret edilmiş ve bölgeden 36 ostrakod türü toplanmıştır. Bu 36 türden 24 tanesi bölge için yeni türlerdir. Önceden bilinen 20 türle birlikte bölgenin ostrakod kompozisyonu 44'e çıkmıştır. Bölgede yeni bir tür olan Eucypris dorlionensis keşfedilmiştir. Kanonik karşılaştırma analizi sonuçlarına göre türlerin dağılımı üzerinde en etkili ekolojik faktörler yükseklik, nitrit ve pH olarak belirlenmiştir. Türlerin birlikte bulunma durumlarının habitat türüne göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Buna göre Ilyocypris bradyi, tüm örnekleme alanlarında Herpetocypris intermedia ve Prionocypris zenkeri ile birlikte bulunmaktadır. Heterocypris salina ve I. bradyi genellikle lentik sularda bir arada bulunurken, P. zenkeri ise lotik habitatlarda I. bradyi ile birlikte bulunmaktadır. C2 analiz sonuçlarına göre türlerin farklı ekelojik değişkenlere olan toleransları lentik ve lotik habitatlarda değişkenlik göstermektedir. İndikatör tür analizi, Ilyocypris inermis'in lotik ve doğal habitatları tercih ettiğini gösterirken, Heterocypris incongruens'in çok çeşitli yapay ve durgun su habitatlarını tercih ettiğini ortaya koymuştur. Fakir ve zengin habitatlar örnekleme alanında bulunan tür sayısına bakılarak belirlenmiştir. Adespatial analizi ile Eskişehir bölgesindeki ostracod türlerinin dağılımı modellenmiştir. Buna göre, örnekleme noktaları arasındaki masafe ve tür zenginliği baz alınarak oluşturulan dağılım modelinde 10 grup belirlenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar gösteriyor ki, benzer tercihlere sahip kozmopolitan türler çeşitli habitatlarda birlikte bulunma eğilimindedirler. ANAHTAR KELİMELER: Ostrakod, Çeşitlilik, Birlikte bulunma, Fakir ve Zengin Habitatlar, Dağılım.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand co-occurrence patterns and ecological characteristics of ostracod species in Eskişehir province. A total of 118 sampling sites were visited and 36 ostracod species were collected from the area during 11- 17 July 2020. Twenty four of 36 species were new reports for the province. Including the previously known 20 species, numbers of ostracods are elevated to 44 species. A new species, Eucypris dorlionensis, was found in the area. The most effective ecological variables on the species occurrences were determined as elevation, nitrite, and pH from the Canonical Correspondence Analysis. Species cooccurrence showed different patterns based on habitat types in the area. Accordingly, Ilyocypris bradyi co-occurred with Herpetocypris intermedia and Prionocypris zenkeri in the all-sampling sites. Heterocypris salina and I. bradyi were generally found together in the lentic waters while P. zenkeri was found with I. bradyi in the lotic habitats. According to C2 analysis results, some species have different tolerance for ecological variables both in the lentic and lotic habitats. Indicator species analysis suggested that Heterocypris incongruens seems to prefer a wide range of artificial and lentic habitats when Ilyocypris inermis preferred lotic and natural habitats. We determined sink and source habitats based on the numbers of species per site. Distribution of ostracod species in the province was modeled with Adespatial analysis. Accordingly, 10 groups were determined in the distribution model that was created based on the distance and species richness between the sampling sites. Results suggested that cosmopolitan species with similar preferences tend to co-occur in a variety of habitats. KEYWORDS: Ostracod, Diversity, Co-occurrence, Sink and Source Habitats, Distribution