Planlı sezaryen öncesi anksiyete düzeyi ile postpartum ağrı algısı ve konfor düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between anxiety level before planned cesarean section and postpartum pain perception and comfort level
  1. Tez No: 899095
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA AYVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma planlı sezaryen öncesi anksiyete düzeyi ile postpartum ağrı algısı ve konfor düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Konya'nın Selçuklu ilçesinde yer alan bir üniversite hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini kadın hastalıkları ve doğum kliniğine planlı sezaryen olmak için başvuran kadınlar oluşturmuştur. Örneklem evrenin bilindiği durumda örneklem sayısını hesaplamak için kullanılan formül yardımıyla hesaplanmış ve 330 olarak bulunmuştur (n=2338, t=1,96, p=0,50, q=0,50 d=0.05). Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Spielberg Durumluk Kaygı Ölçeği (SDKÖ) , Visüel Analog Skalası (VAS) ve Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans dağılımı, aritmetik ortalama ve strandart sapma kullanılmıştır. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerlerine bakılarak belirlenmiştir. Kadınların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek punalarının karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Gebelerin ölçek puanları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmeiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between anxiety level before planned cesarean section and postpartum pain perception and comfort level. The research was conducted at a university hospital in the Selçuklu district of Konya. The population of the study consisted of women who applied to the Gynecology and Obstetrics clinic for a planned cesarean section. The sample was calculated with the help of the formula used to calculate the number of samples when the population was known and was found to be 330 (n=2338, t=1.96, p=0.50, q=0.50 d=0.05). The data of the study were collected using the Pregnant Information Form prepared by the researchers, Spielberg State Anxiety Inventory (SSAI), Visual Analog Scale (VAS) and Postpartum Comfort Questionnaire (PCQ). Frequency distribution, arithmetic mean and standard deviation were used to describe the data. The suitability of the data obtained from the measurement to normal distribution was determined by looking at the Kurtosis and Skewness values. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to compare scale scores according to the descriptive characteristics of women. The relationship between the pregnant women's scale scores was examined with Pearson correlation analysis.