Aydın kent merkezindeki doğum hizmetlerinde anne memnuniyetinin incelenmesi
Evaluation of maternal satisfaction with maternity services in the city center of aydin
- Tez No: 456033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, doğum yapan kadınların doğumda ve hastaneden taburcu olmadan önce erken postpartum dönemde aldıkları hizmetlerden memnuniyet düzeylerini incelemek ve anne memnuniyetini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma Aralık 2012 - Şubat 2013 tarihleri arasında Adnan Menderes Uygulama ve Araştırma Hastanesi, özel bir hastane, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırma örneklemine doğum yapan 376 sağlıklı anne alınmıştır. Örneklem seçiminde, hastane türü (devlet, üniversite, özel) ile bu hastanelerde gerçekleşen doğumların şekillerine (normal spontan doğum ve sezaryen doğum) göre iki ölçüt esas alınmış ve tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, annelerin demografik özellikleri, gebelik ve doğum ile ilgili tanıtıcı özelliklere ait soruların yer aldığı bir Anket Formu, Normal Doğumda ve Sezaryen Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçekleri ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Bu formlar, annelerin bilgilendirilmiş onamları alınarak taburcu olmadan önce doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde dağılımı ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan annelerin %54.3'ü 24-30 yaş grubu arasında ve %48.9'u lise/dengi okul mezunudur. Annelerin %46.5'i çalışmakta olup tamamının sosyal güvencesi vardır. Annelerin %54.5'i normal doğum yapmıştır ve %54.3'ü primipardır. Etkin doğum öncesi bakım alma oranı %56.4'dür. Bu araştırmada, özel hastanelerde doğum yapan, eğitim seviyesi yüksek olan, ekonomik durumu iyi olan, anksiyete ve depresyon riski düşük olan, sezaryan doğum yapan, gebelik döneminde 5 ve üzeri doğum öncesi bakım alan, doğum öncesi eğitim sınıflarına katılan, planlı ve istenen gebeliklerde ve erkek bebeği olanlarda memnuniyet düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done for women giving birth in the birth and level of satisfaction from services received by admitted pregnant women in early postpartum period before being discharged from hospital and this study has been done for descriptive study to determine the factors that influence maternal satisfaction and it is a cross sectional study and descriptive study. This study was carried out on between December 2012 - February 2013 in Adnan Menderes University Application and Research Hospital, a private hospital and Aydın Obstetrics and Pediatric Disease Hospital. Researchs sample method has been taken a total of 376 healthy mothers who gave birth. In selection of samples has been based on two criteria, first criteria is type of hospital (public, universities, private) and second criteria is based on to the figures of births (spantenous vaginal delivery and ceserean delivery) and for this research was used straified sampling method. In the collection of data has been used a questionnaire which includes questions about the demographic characteristics of the mothers pregnancy and with about childbirth descriptive characteristics,“The Scales for Measuring Maternal Satisfaction in Normal and Cesarean Birth”and“The Hospital Anxiety and Depression Scale”. This forms are filled by taking informed consent of mothers without being discharged. The obtained data has been analyzed in the SPSS package program. The percentage distribution, the arithmetical average and Ki-square test were used in the analysis of the data. For research is taken mothers who are 54.3% mothers between the ages of 24 and the ages of 30 and 46.5% of mothers has worked and all working mothers have got social security. 54.5% of mothers have made a normal birth and 54.3% of mothers have made primiparus before active birth, receiving prenetual care is 56.4%. In this study, pregnant mothers who gave birth in private hospital, with a high level of education, with good economic situation, with low risk for anxiety and depression ceserean births, 5 or more antenatal care during pregnancy, participating in prenetal education classes, planned and desired pregnancies and in having a boy baby has been found to be higher levels of satisfaction.