Extraction of carotenoids from carrot pomace by using microwave-CO2 system
Mikrodalga-CO2 sistemi kullanılarak havuç posasından karotenoid ekstraksiyonu
  1. Tez No: 899109
  2. Yazar: SEÇİL SÜRMELİHİNDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ELİK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
β-karoten, sağlığı geliştirici özellikleriyle önemli, yağda çözünen biyoaktif bir bileşiktir. Havuç, yüksek β-karoten konsantrasyonu ile değerli β-karoten kaynaklarından biridir. Bu nedenle, havuç endüstrisi işleme çıktıları olan havuç posası da β-karoten açısından zengindir. Bu çalışmada, β-karoten, mikrodalga destekli yüksek basınçlı CO2 (MW-HPCO2) sistemi ile havuç posası tozundan ayçiçeği tohumu yağına ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyon sıcaklığı, süresi ve yağ-katı oranı olmak üzere 3 bağımsız değişken, mümkün olan en yüksek verimi elde etmek için 3 faktörlü Box-Behnken tasarımı ile optimize edilmiştir. Ekstraksiyon parametrelerinin sınırları sırasıyla sıcaklık, zaman ve yağ-katı oranı için 80-120°C, 2-12 dakika ve 10-30 olarak belirlenmiştir. β-karoten ekstraksiyonu için optimum koşullar %48,27±0,561 geri kazanım ile 108°C, 146 saniye ve 27,3 yağ/katı oranı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
β-carotene is an important liposoluble bioactive compound with its health-promoting properties. Carrot is one of the valuable β-carotene source with its high β-carotene concentration. Hence carrot pomace, carrot industry processing outputs, are also rich in β-carotene. In this study, β-carotene was extracted to sunflower seed oil (SO) from carrot pomace powder (CPP) by microwave-assisted high-pressure CO2 (MW-HPCO2) system. 3 independent variables which are extraction temperature, time and oil to solid ratio were optimized by 3 factor Box-Behnken design to obtain the highest yield possible. The limits of the extraction parameters were 80-120°C, 2-12 mins and 10-30 for temperature, time and oil to solid ratio, respectively. Optimum conditions for β-carotene extraction were found to be 108 °C, 146 sec and 27.3 oil to solid ratio with 48.27±0.561% recovery.