Alçı katkılı sıkıştırılmış toprak yüzeyine uygulanan doğal reçinenin su dayanımına etkisi
The effect of natural resin applied to gypsum-stabilized rammed earth surface on water resistance
  1. Tez No: 899135
  2. Yazar: DURDANE BALKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Toprak malzeme, betonarmedeki gibi ek katmanlara ihtiyaç duyulmadan yapısal konfor koşullarını sağlaması, maliyetinin düşük olması, üretiminde ve kullanımında daha az enerji kullanılması, geri dönüştürülebilir olması, insan sağlığına ve çevreye zararsız olması ve ekolojik olması gibi sayısız avantajlı yöne sahiptir. Buna karşılık basınç dayanımının zayıf olması, suya karşı duyarlı olması, kalın duvarların mekândan kayıplara yol açması, işçilik ve zaman istemesi gibi olumsuz yönlere sahiptir. 1980 yılından bu yana İTÜ'de gerçekleştirilen kapsamlı çalışmalar, kerpicin su dayanımı, basınç dayanımı ve hızlı üretim gibi çeşitli özelliklerini geliştirmiş ve bu süreçte alker yapı malzemesi önemli bir yenilik olarak ortaya çıkmıştır. Toprak karışımının içeriğine katılan kireç su dayanımını artırmada olumlu sonuçlar doğurmuştur. Alkerin yüzeyine uygulanacak kaplamanın, malzemenin suya karşı korunumuna katkısı literatürde eksik kalmış bir konudur. Sürdürülebilir olan toprak yapı malzemesinin niteliğini iyileştirmek için yüzeyine uygulanacak olan malzemenin çevre dostu sürdürülebilir bir malzeme olması önemlidir. Doğal reçineler su itici özelliği sayesinde uygulandığı yüzeyde su alımını azaltarak fiziksel dayanımı artırmaktadır. Çalışmada, geleneksel kerpice kıyasla su dayanımı yüksek olduğu bilinen alçı katkılı sıkıştırılmış toprağın yüzeyine uygulanacak doğal reçinenin su dayanımına etkisi incelenmiştir. Alker reçetesine uygun hazırlanan toprak karışımı 15 cm x 15 cm x 15 cm boyutlarında 6 adet çelik kalıp içerisinde sıkıştırılmıştır. 3 adet reçineli ve 3 adet reçinesiz alker numunenin su emme deneyi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, alçı katkılı sıkıştırılmış toprak yüzeyine doğal reçine uygulamasının malzemenin su emme miktarını azaltarak suya karşı dayanımını artırdığını ve aynı zamanda malzemenin doğal görünümünü koruyarak şeffaf ve geçirgen bir tabaka oluşturduğunu göstermektedir. Doğal reçinenin alker malzemesinin suya dayanımını artırmak için etkili bir alternatif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earth material has numerous advantageous aspects such as providing structural comfort conditions without the need for additional layers as in reinforced concrete, having low cost, using less energy in production and use, being recyclable, being harmless to human health and the environment, and being ecological. However, it also has negative aspects such as weak compressive strength, sensitivity to water, causing space loss with thick walls, requiring labor and time. Studies conducted at ITU since 1980 have contributed to the development of alker building material, which has improved in many aspects such as water resistance, compressive strength, and rapid production of earth building material. Additives incorporated into the content of the earth mixture have yielded positive results in increasing water resistance. The contribution of the coating to be applied to the surface of alker to the protection of the material against water remains a topic lacking in the literature. It is important for the material to be applied to the surface to be environmentally friendly and sustainable in order to improve the quality of sustainable earth building material. Natural resins increase biological resistance by reducing water intake on the applied surface thanks to their water-repellent properties. In the study, it was investigated whether the application of natural resin to the surface of gypsum-modified rammed earth, known to have high water resistance compared to adobe, would further affect its water resistance. The earth mixture prepared according to the alker recipe was compressed in 6 steel molds with dimensions of 15 cm x 15 cm x 15 cm. Water absorption tests were performed on 3 resin-coated and 3 resin-free alker samples. The results of the study indicate that the application of natural resin to the surface of gypsum-modified rammed earth reduces water absorption and increases resistance to water, while also preserving the natural appearance of the material by forming a transparent and permeable layer. It has been concluded that natural resin is an effective alternative for increasing water resistance of alker material.