Theoretical investigation of the band gap of GaAs1-xBix
GaAs1-xBix bant aralığının teorik incelemesi
- Tez No: 899139
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİRE GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, GaAs1-xBix/GaAs III-V malzemelerinin bant yapılarını model hesaplamalar yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bizmut atomları GaAs III-V ikili yarı iletkenine dahil edildiğinde, bu atomlar değerlik bandına yakın ayrık enerji seviyelerinde bulunur. GaAs'a az miktarda bizmut eklenmesi, bant aralığını daraltır ve bizmut konsantrasyonu arttıkça spin-yörünge ayrılma enerjisinde bir artışa neden olur. Bizmut (Bi) konsantrasyonuna bağlı olarak GaAs1-xBix alaşımlarındaki bant aralığının sıcaklık bağımlılığını teorik hesaplamalar ve deneysel veriler ışığında karşılaştırmalı bir şekilde sunuyoruz. Başlangıç olarak, GaAs1-xBix'in elektronik bant yapısını teorik olarak hesaplamak için değerlik bandı anti-kesişim modelini kullanıyoruz; bu model, değerlik bandını değiştirir. Sonuçlarımız, GaAs1-xBix'in bant aralığının Bi konsantrasyonu arttıkça azaldığını ve Bi konsantrasyonlarının %0 ile %2.6 arasında bir azalma sağladığını, bu azalmanın yaklaşık %12 olduğunu göstermektedir. Bu azalma, GaAs değerlik bandının genişletilmiş durumları ile Bi atomlarının rezonans durumları arasındaki anti-kesişim etkileşimi ile ilişkilidir. Varshni denkleminden faydalanarak GaAs1-xBix'in bant aralığının sıcaklık bağımlılığını irdeledik. Hesaplamalarımız, GaAs1-xBix'in bant aralığının sıcaklık arttıkça azaldığını ve bu durumun deneysel gözlemlerle uyumlu olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca hesaplamalarımız, GaAs1-xBix'in GaAs ikili malzemeye kıyasla daha düşük sıcaklık hassasiyeti sergilediğini destekledi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the band structures of GaAs1-xBix / GaAs III-V materials through model calculations. When bismuth atoms are incorporated into the GaAs III-V binary semiconductor, they occupy discrete energy levels in proximity to the valence band. The inclusion of a dilute amount of bismuth in GaAs results in a decrease in the band gap and an increase in the spin-orbit splitting energy as the concentration of bismuth rises. We present a comparative study of the temperature dependence of the band gap in GaAs1-xBix alloys as a function of bismuth (Bi) concentration, based on theoretical calculations and experimental data. Initially, we use the valence band anti-crossing model to theoretically calculate the electronic band structure of GaAs1-xBix, which modifies the valence band. Our results demonstrate that the band gap of GaAs1-xBix decreases with increasing Bi concentration, with a reduction of approximately 12% for Bi concentrations ranging from 0% to 2.6%, compared to the GaAs alloy. This decrease is attributed to the anti-crossing interaction between the extended states of the GaAs valence band and the resonant states of Bi atoms. Using the Varshni equation, we then assess the temperature dependence of the band gap for GaAs1-xBix. Our calculations reveal that the band gap of GaAs1-xBix also decreases with rising temperature, which aligns with experimental observations. Additionally, our findings suggest that GaAs1-xBix exhibits reduced temperature sensitivity compared to the GaAs binary material.