Soft topolojik hiperyapılar
Soft topological hyperstructures
  1. Tez No: 899140
  2. Yazar: ABDÜLKADİR OLCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Beş bölümden meydana gelen bu tezin ilk bölümü giriş bölümü olarak ele alınmış ve literatür özeti yapılmıştır. Sonrasında temel kavramlara değinilmiş olup soft kümeler, soft gruplar, soft topolojik uzaylar, hiperyapılar ve topolojik hiperyapılar alt başlıkları sunulmuştur. Üçüncü bölümde bazı soft topolojiler verilmiştir. Dördüncü bölümde soft topolojik hipergrupidler incelenerek ilgili bazı tanımlar, örnekler ve teoremler verilmiştir. Beşinci bölümde soft topolojik hipergruplar çalışılarak bazı önemli karekterizasyonlar sunulmuştur. Ayrıca soft topolojik hipergrupoidler ile soft topolojik hiperguplar arasındaki ilişki incelenerek sonuç bölümü ile bu tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis, which consists of five chapters, is considered as the introduction and a literature summary is made. Afterwards, the basic concepts are mentioned and the subheadings of soft sets, soft groups, soft topological spaces, hyperstructures and topological hyperstructures are presented. In the third section, some soft topologies are given. In the fourth chapter, soft topological hypergroups are examined and some related definitions, examples and theorems are given. In the fifth chapter, soft topological hypergroups are studied and some important characterizations are presented. In addition, this thesis study was completed with the conclusion section by examining the relationship between soft topological hypergroupoids and soft topological hypergroups.