Microstructure and corrosion behaviour of electrodeposited Zn and Zn alloys
Elektrokaplama ile elde edilen Zn ve Zn alaşımlarının mikroyapı ve korozyon özellikleri
- Tez No: 899141
- Danışmanlar: PROF. METİN BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Elektrokaplama yöntemiyle elde edilmiş olan çinko (Zn) ve Zn alaşımları, üstün korozyon direnci ve istenen mikro yapısal özellikleri nedeniyle çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Zn-Mn alaşımları hem sulu hem de susuz çözeltilerden elektrodepolanmış ve alaşımların korozyon dirençleri ve mikro yapıları, elektrolitin pH'ı ve Mn konsantrasyonuna bağlı olarak incelenmiştir. Sadece katyon ve anyonlardan oluşan Derin Ötektik Çözücü (DES) temelli iyonik sıvılar, susuz ortam olarak kullanılmıştır. Zn, Mn ve Zn-Mn numuneleri, çelik üzerine Ethaline DES kullanılarak potansiyostatik olarak üretilmiştir. Alaşımların morfolojik ve yapısal özellikleri, X-ışını kırınımı (XRD), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) teknikleri kullanılarak sistematik olarak karakterize edilmiştir. Korozyon dirençlerini ve karşılık gelen korozyon oranlarını belirlemek için doğrusal tarama voltametrisi (LSV) kullanılmıştır. Elektrodepolanmış numunelerin elektrokimyasal davranışları, farklı büyüme koşullarında üretilen malzemelerin korozyon direncini karşılaştırmak amacıyla %3'lük NaCl sulu çözeltisinde analiz edilmiştir. Numunelerin korozyon davranışları potansiyodinamik polarizasyon tekniği ile incelenmiştir. Elde etme parametreleri, elektrodepolanmış Zn bazlı alaşımların mikro yapısını ve korozyon performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu faktörlerin kapsamlı bir şekilde anlaşılması, korozyon direncinin kritik olduğu uygulamalarda bu kaplamaların özelliklerini optimize etmek için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Electrodeposited zinc (Zn) and Zn alloys are widely utilized in various industries due to their superior corrosion resistance and desirable microstructural characteristics. In this study, Zn-Mn alloys were electrodeposited from both aqueous and non-aqueous solutions, with the corrosion resistance and microstructure of the alloys investigated as a function of the pH and Mn concentration of the electrolyte. Deep Eutectic Solvent (DES)-based ionic liquids, which consist solely of cations and anions, were employed as the non-aqueous medium. Zn, Mn, and Zn-Mn samples were fabricated potentiostatically on steel substrates using Ethaline DES. The morphological and structural properties of the alloys were systematically characterized using X-ray diffraction (XRD), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), and scanning electron microscopy (SEM). Linear sweep voltammetry (LSV) was conducted to determine the corrosion resistance and corresponding corrosion rates. The electrochemical behavior of the electrodeposited specimens was evaluated in a 3 wt.% NaCl aqueous solution to compare the corrosion resistance of materials produced under different growth conditions. The potentiodynamic polarization method was employed to examine the corrosion behavior of the samples. The deposition parameters significantly influence the microstructure and corrosion performance of electrodeposited Zn based alloys. A comprehensive understanding of these factors is essential for optimizing the properties of these coatings in applications where corrosion resistance is critical.