İlkokul müdürlerinin çevik liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasındaki ilişki
The relationship between the agile leadership characteristics and the crisis management skills of primary school principals
- Tez No: 899169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REZZAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre ilkokul müdürlerinin çevik liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bitlis ili Merkez ve Tatvan ilçelerindeki resmi ilkokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini ise Bitlis ili Merkez ve Tatvan ilçelerindeki öğretmen mevcudu 10 ve üzeri olan 27 ilkokul ve 466 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evreninin tamamına ulaşmak hedeflendiğinden örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Araştırmada Özgenel ve Yazıcı (2020) tarafından geliştirilen ''Marmara Çevik Liderlik Ölçeği'' ve Aksu ve Deveci (2009) tarafından geliştirilen ''İlköğretim Okulu Müdürlerinin Kriz Yönetim Becerileri'' ölçeği olmak üzere 2 farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre parametrik testlerden olan Bağımsız Örneklemler T Testi ve Anova testi uygulanmıştır. Öğretmen görüşleri arasındaki farkın hangi alt boyutlarda olduğunu ortaya koymak için Tukey testine başvurulmuştur. ''Çevik Liderlik Ölçeği''nin mevcut müdürler çalışma süresi ve okuldaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre farklılaştığı sonucuna varılmış Kriz Yönetimi Becerileri Ölçeğinde ise medeni durum, mevcut müdürle çalışma süresi ve okuldaki öğrenci sayısı değişkenlerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. İlkokul müdürlerinin çevik liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Pearson Correlation analizi yapılmış ve aralarındaki ilişkinin yüksek düzeyde pozitif yönde olduğu neticesi elde edilmiştir. İlkokul müdürlerinin çevik liderlik özellikleri ile kriz yönetimi becerileri arasındaki yordama düzeyini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Bulgulara dayanarak çevik liderliğin kriz yönetimi becerilerini yordadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, kalabalık ilkokullardaki öğrenci sayılarının azaltılması, özellikle kriz dönemlerinde yönetim becerileri ve çevik liderlik kapasitelerini arttırmak için okul müdürlerine yönelik hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between primary school principals' agile leadership characteristics and crisis management skills according to teacher perceptions and to examine them according to some variables. The universe of the research consists of teachers working in public primary schools in the Central and Tatvan districts of Bitlis province in the 2022- 2023 academic year. The study population of the research consists of 27 primary schools and 466 teachers with 10 or more teachers in the Central and Tatvan districts of Bitlis province. Since it was aimed to reach the entire study universe of the research, sampling was not used. Two different scales were used in the research, namely the“Marmara Agile Leadership Scale”developed by Özgenel and Yazıcı (2020) and the“Crisis Management Skills of Primary School Principals”scale developed by Aksu and Deveci (2009). According to the findings obtained from the research, Independent Samples T Test and Anova test, which are parametric tests, were applied. Tukey test was used to reveal the sub-dimensions of the difference between teachers' opinions. It was concluded that the agile leadership scale differs according to the variables of the current principals working time and the number of students at the school, and in the Crisis Management Skills Scale, it was concluded that it differs according to the variables of marital status, working time with the current principal and the number of students in the school. Pearson Correlation analysis was conducted to determine the relationship between the agile leadership characteristics of primary school principals and their crisis management skills, and it was concluded that the relationship between them was positive. Simple linear regression analysis was conducted to determine the level of prediction between primary school principals' agile leadership characteristics and crisis management skills. Based on the findings, it was determined that agile leadership predicted crisis management skills. In line with the research results, it may be recommended to reduce the number of students in crowded primary schools and organize in-service training for school principals to increase their management skills and agile leadership capacities, especially during crisis periods.