Yargıtay kararları ışığında basit cinsel istismar suçu
The crime of simple sexual abuse in the light of the Supreme Court decisions
  1. Tez No: 899177
  2. Yazar: SERENAY ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE AKDAĞ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez çalışmamızın konusunu, toplum nezdinde en önemli yere sahip olması gereken çocukların en iyi şekilde korunmaları ve Türkiye'de farkındalığı arttırarak, çocuklara yönelik istismar eylemlerini engellemek, toplumsal hareketle önleme ortamını iyileştirerek daha kapsamlı bir koruma sağlamak istenmiştir. Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmeler, kanun ve ilgili düzenlemeler çalışmamızın genel çerçevesini oluşturmaktadır. Türkiye'nin temel sorunlarından biri de ''çocukların cinsel istismarı suçu'' dur. Bu suçun meydana geliş biçimi itibariyle küçüğün psikolojik, bedensel, zihinsel gelişimi, yaşı mühimdir. Bunun yanında mağdur çocuğa yöneltilen cinsel eylemin gerçekleşme şekline göre ceza tayin edilecektir. Bu bağlamda mağdur çocuğun bedensel bütünlüğüne yöneltilen temasın niteliği ile ilgilenilir. Cinsel eylemin ani hareketle gerçekleşmesi halinde ''sarkıntılık'', ani hareketi aşması halinde suçun ''basit'' halinden bahsedilecektir. Cinsel eylemin ''organ veya sair cisim sokmak suretiyle'' işlenmesi halinde de ''nitelikli'' halinden söz edilecektir. Tüm bu hususlar Yargıtay kararları doğrultusunda değerlendirmeye alınmıştır. Tez çalışmamız içerisinde bu hususlar detaylı olarak incelenmiştir. Tezimizde, Yargıtay kararları ışığında yasal düzenlemeler, bu düzenlemelerdeki eksilikler ve hatalar, kapsamı ve uygulamaya yönelik işleyişten ve bu işleyiş sırasında veya sonrasında karşılaşılan problemlere yer verilmiştir. Suçun diğer benzer suçlardan ayrımına ve ''çocukların cinsel istismar suçu''nun kanun metninde yer alan sınıflandırma ve yaş sınırına göre ayrım yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çocuk kavramı, çocuk hakları, istismarı kavramı, çocuk izlem merkezi
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is to protect children, who should have the most important place in society, in the best possible way, and to prevent acts of abuse against children by increasing awareness in Turkey, and to provide more comprehensive protection by improving the prevention environment with social action. The contracts, laws and relevant regulations to which Turkey is a party constitute the general framework of our study. One of the main problems of Turkey is the“crime of sexual abuse of children”. The psychological, physical and mental development and age of the minor are important in terms of the way this crime occurs. In addition, the punishment will be determined according to the manner in which the sexual act directed at the victim child took place. In this context, the nature of the contact directed to the physical integrity of the victim child is concerned. If the sexual act occurs with a sudden movement, it will be referred to as“molestation”, and if it exceeds the sudden movement, the crime will be referred to as a“simple”form. If the sexual act is committed“by inserting an organ or other object”, it will be considered“qualified”. All these issues were evaluated in line with the decisions of the Supreme Court. These issues were examined in detail in our thesis study. In our thesis, legal regulations, deficiencies and errors in these regulations, their scope and implementation, and the problems encountered during or after this operation are included in the light of the Supreme Court decisions. A distinction is made according to the distinction of the crime from other similar crimes and the classification and age limit of the“crime of sexual abuse of children”in the text of the law. KEYWORDS: Concept of child, child rights, concept of abuse, child monitoring center