1925-1950 yılları arasındaki İngiliz romanında aile kavramı
Family concept in English novel between 1925 and 1950
- Tez No: 89918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YAVUZ KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ (1925-1950 İNGİLİZ ROMANINDA AİLE KAVRAMI) Halil KÜÇÜKLER Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA 1999- SAYFA : 217 Jüri : Yrd- Doç. Dr. M. Yavuz KONCA Bu çalışmanın amacı 1925-1950 yılları arasında İngiliz romanındaki aile kavramını ve aile üyelerinin toplumla olan bağlarını ortaya çıkartmaktır. Bundan önce çalışmamızin aşamalarını belirtmemiz faydalı olacaktır. Konu, özet, karakter analizi, aile kavramı incelemesi ve sonuç olmak üzere dört bölümdür. Bu tarihler arasında aile kavramının yoğun olarak geçtiği on beş romanı yayın tarihlerine göre inceledik. Birinci bolümde romanların genel konuları hakkında kısaca bilgi verdik, ikinci bölümde; Romanların özetlerini yaptık. Üçüncü bölümde; karakterleri fizyolojik ve psikolojik açıdan analizlerini yaptık. Dördüncü bölümde; aile incelemesini aile hayatı, evlilik, çocuklar, eğitim, din, boşanma, vb. alt başlıklar halinde inceledik. Son bölümde; tüm bu yaptığımız çalışmaları değerlendirdik ve bazı saptamalarımızı belirttik. Bu tarihler arasındaki aileyi etkileyen faktörleri ve nasıl etkilediğini tartıştık. Kadına ve aileye olan bakış değişmiştir. Geleneksel aile görüşü olan kadın eve bakar; erkek dışarıda çalışır kavramı değişmiştir. Kadında çalışma hayatında yer alarak bağımsızlığını bir derece iyileştirmiştir. Ayrıca romanlarda gözlenen bir başka önemli nokta ailenin gelişen zamanla yeni şekillenmelerle yeni görüntüler çizmesidir. Her toplumda her zaman devam etmekte olan bir kurum olma özelliğini sürdürmektedir. Buna ilaveten çalıştığımız romanlarda evli çiftlerin daha mutlu olduklarını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS (FAMILY CONCEPT IN ENGLISH NOVEL BETWEEN 1925-1950) Halil KÜÇÜKLER Supervisor: Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA 1999- PAGE: 217 Jury : Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA The aim of this study is to make known the family concept and family members in their relation to society in English novel between 1925 and 1950. But, it would be appropriate to give the parts of the study. Theme, summary, chracter analysis, family concept and conclusion are the parts of this study. We selected only fifteen novels having ideas on family life and concept. In part one, we generally mentioned about the subjects of the novels. In part two, we summarized the novels. In part three, we analysed the chracters physically and pschologically. In the family concept, we have tried to discuss the changing family structure and concept investigating with subtitles such as family life, marriage, children, culture, education, religion, divorce, etc. In conclusion, we introduced some of our determinations. We attempted to deal with factors which cause the family life to change between 1925 and 1950 and tried to examine how these affected the family. Our determinations show that attitudes towards woman and the family have changed The tradional view is that the husband's job is to earn the money and the wife is to take care of the hause. Women in modern family have increasingly rejected the traditional view and most of those believe that a joy is the best way for a woman to be independent. So the traditional beliefs about family behaviour are being challenged and there has been a steady shift to more egalitarian attitudes in respect of the traditional division of labour within the family. In addition to these determinations, we have observed that married people are generally happier than unmarried people in English novels.