Strategies on EFL teachers evaluation and students progress in writing by means of free writing approach
İngilizce öğretmenlerinin değerlendirme kriterleri ve serbest yazma metodunda öğrenci gelişimi
  1. Tez No: 89919
  2. Yazar: CEM KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİNİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ VE SERBEST YAZMA METODUNDA ÖĞRENCİ GELİŞİMİ Cem Keleşoğlu Danışman : Yrd.Doç.Dr. Şahin GÖK 1999, Sayfa : 73 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Şahin GÖK : Yrd.Doç.Dr. Mehmet TAKKAÇ : Yrd.Doç.Dr. Yakup ÇELİK Türk İngilizce öğretmenleri geleneksel olarak anlam ve içerik hatlarından daha çok gramer hatalarıyla ilgilendikleri için bu çalışma İngilizce öğretmenlerinin hataları nasıl değerlendirdiklerini ve öğrencilerin Kontrollü yazmaya karşın Serbest yaklaşımda nasıl ilerleme kaydettiklerini araştırmaktadır, öğretmen stratejileri ve öğrenci gelişimi üzerine iki hipotez öne sürülmüştür. İlk bölümde İngilizce öğretmelerinin anlam ve içerik hatlarından daha çok gramer hatalarıyla ilgilendikleri iddia edilmiştir. T test sonuçlarında İngilizce öğretmelerinin değerlendirmelerinde anlam ve içerik hatlarından daha çok gramer hatalarıyla ilgilendikleri görülmüştür. Bu sonuçlarda ilk hipotezimizi doğrulamaktadır. İkinci bölümde, öğretmenlerin hata düzeltirken sembollerle hataları belirtme veya hatayı izah etme yerine doğrudan hatayı düzeltme yolunu seçtikleri iddia edilmiştir. Test sonuçları öğretmen değerlendirmelerinde büyük çoğunlukla hataların öğretmen tarafından düzeltilmiş halinin kağıt üzerine yazılarak düzeltildiği görülmüştür. Bu sonuçlar ikinci hipotezimizi doğrulamaktadır. Üçüncü bölümde daha çok fazla yazmaya önem veren serbest yazma yaklaşımının gramer ve doğruluğa önem veren kontrollü yazmadan daha avantajlı olduğu iddia edilmiştir. Test sonuçları öğrenciler çok fazla yazdıkça daha az hata yaptıklarım ortaya çıkartmıştır. Bu sonuç da ikinci hipotezimizin doğruluğunu göstermiştir. Sonuç olarak İngilizce öğretmen ve öğrencilerinin sorunlarım çözmek için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
4 » * * ABSTRACT MASTER THESIS STRATEGIES ON EFL TEACHERS EVALUATION AND STUDENT PROGRESS IN WRITING BY MEANS OF FREE WRITING APPROACH Cem Keleşoğlu Supervisor: Assistant Prof. Dr. Şahin GÖK 1999, Page : 73 Jury : Assistant Prof. Dr. Şahin GÖK : Assistant Prof. Dr. Mehmet TAKKAÇ : Assistant Prof. Dr. Yakup ÇELİK Since EFL teachers are traditionally interested more in the grammatical accuracy, grammatical and mechanical errors, than content and fluency of the compositions, this study investigates how EFL teachers evaluate their students' compositions and how the students progress in“Free Writing Approach”in comparison with“Controlled Writing Approach”. There hypothesis were tested and observations were made concerning strategies of teacher evaluation and errors correction, and student progress. In the first part, it was hypothesized that EFL teachers are interested more in the grammatical accuracy, grammatical and mechanical errors, than content and fluency of the compositions. The results ol independent t-tests indicate that, teachers focused significantly on more syntactic and mechanical errors than content and organizational errors in their evaluation. Thus, these results have confirmed the validity of the hypothesis that EFL teachers focus more on the form than on the content of the student compositions. In the second part, it was hypothesized that EFL teachers correct student errors by“simply writing the correct version”rather than using any other techniques such as“correcting code letters”or“explaining the error”In the third part it was hypothesized that free writing approach is more advantageous than controlled composition in that it focuses on quantity of writing rather than the quality which means grammatical accuracy in the controlled composition. Again, the results of the tests indicate that, the more student write the less error would be found in their compositions. Thus, these results have confirmed the validity of the hypothesis that EFL learners would be more successful at the end of the free writing studies. Finally, some suggestions were made for further research in order to solve EFL teachers' and learners' problems in teaching and learning English effectively. KBMJUU m^mm^^ '