Doğum öncesi ve doğum sonrası annelerin magnezyum kullanımın bebeklerin ağlama davranışı üzerine etkisi
The effect of prenatal and postnatal mothers' magnesium use on babies' crying behavior
  1. Tez No: 899193
  2. Yazar: MELİKE BÜŞRA HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDA KONDOLOT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Magnezyum sinir ve kas hücrelerindeki elektriksel dengenin sağlanması, uyku kalitesi, biyolojik saatin maturasyonu gibi kritik olaylarda rolü olan bir mineraldir. Bu çalışmanın amacı doğum öncesi ve doğum sonrası annelerin magnezyum kullanımının bebeklerin ağlama davranışı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Haziran 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde takip edilen 84 gebe dahil edilerek doğum sonrasında 3 ay bebekleri ile izlenmiştir. Anneler ve bebekler için temel sosyodemografik özelliklerin ve tıbbi bilgilerin kaydedildiği bir bilgi formu doldurulmuş Bebekler kolik varlığı açısından 1. ve 2.ayda Wessel kriterlerine göre, kolik şiddeti açısından 1.,2.,3.ay izlemlerinde“infantil kolik ölçeği”ile; anneler anne-bebek bağlanması açısından 2.ayda DSBÖ ile, postpartum depresyon açısından 1.ve 3.ayda EPDÖ ile değerlendirilmiştir. Sosyodemografik özelliklerin, tıbbi bilgilerin kaydedilmesi ve bebeklerin ağlama sürelerinin takibi için oluşturulan formlar kullanılmıştır. Doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerde ayrı ayrı olmak üzere, annelerin magnezyum kullanımına göre bebekler ve anneleri bu özellikler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Doğum öncesi ve sonrası dönemlerde magnezyum kullanan ve kullanmayan annelerin bebeklerinde ağlama süreleri, kolik varlığı, kolik şiddeti açısından; annelerde de depresyon skorları ve anne-bebek bağlanma skorları açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,005). Sonuçlar: Magnezyum, psikonöroendokrin sistemde çeşitli fizyolojik süreçlerde rol alan önemli bir mineraldir ve eksikliği maternal fetal bazı sonuçlara yol açabilir. Magnezyumun bebeklerdeki ağlama davranışı, annelerin ve bebeklerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler; bebek, ağlama, kolik, magnezyum, gebelik, doğum sonrası
Özet (Çeviri)
Objective: Magnesium is a mineral that plays a role in critical events such as maintaining electrical balance in nerve and muscle cells, sleep quality, and maturation of the biological clock. The aim of this study was to investigate the effect of magnesium intake of prenatal and postnatal mothers on infants' crying behavior. Material and Method: The study included 84 pregnant women who were followed up in the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic between June 2023 and January 2024 and followed up with their infants for 3 months after delivery. An information form was completed for mothers and infants in which basic sociodemographic characteristics and medical information were recorded. Infants were evaluated according to the Wessel criteria at the 1st and 2nd month in terms of the presence of colic, and with the“infantile colic scale”at the 1st, 2nd, and 3rd month follow-ups in terms of colic severity; mothers were evaluated with 'The Postpartum Bondingn Questionnaire'at the 2nd month in terms of mother-infant attachment, and with EPDI at the 1st and 3rd months in terms of postpartum depression. Forms were used to record sociodemographic characteristics, medical information, and to monitor the crying times of infants. Infants and their mothers were compared in terms of these characteristics according to the mothers' magnesium use in prenatal and postnatal periods separately (p>0,005). Results: There were no significant differences in the duration of crying, presence of colic, and severity of colic in infants of mothers who used magnesium in the prenatal and postnatal periods, and in depression scores and mother-infant attachment scores in mothers. Conclusions: Magnesium is an important mineral involved in various physiological processes in the psychoneuroendocrine system and its deficiency may lead to some maternal-fetal consequences. Further studies investigating the effects of magnesium on infant crying behavior and the mental health of mothers and infants are needed Of depression in mothers. Further research is needed to clarify the effects of magnesium on infant colic and maternal mental health. Keywords; infant, crying, colic, magnesium, pregnancy, postpartum