Making sense of middle power alignments: Regional system as a base of state interests and level of analysis for middle power alignments
Orta büyüklükteki güçlerin ittifaklarını anlamlandırmak: Devlet çıkarlarının temeli ve orta büyüklükteki güç ittifakları için analiz düzeyi olarak bölgesel sistem
- Tez No: 899192
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Uluslararası siyasetin değişen doğasında kendilerinden daha fazla söz ettiren ve kritik roller oynayan, büyük güçler dışında kalan ve orta büyüklükte güç, bölgesel güç gibi adlar verilen yeni ülke grupları şekillenmiştir. Bu çalışmada bu orta büyüklükte güçlerin ittifak tercihlerinin nasıl şekillendiği incelenmiştir. Bu bağlamda mevcut ittifak teorilerinin orta büyüklükte güçleri göz ardı etmelerine değinilmiş ve özellikle realist literatürdeki boşluğa dikkat çekilmiştir. Bu eksiklikleri tamamlamak amacıyla tarihsel üç vaka olarak Osmanlı İmparatorluğu, Japon İmparatorluğu ve İtalya Krallığı'nın geç 19. Yüzyıldaki ittifak tercihleri incelenmiştir. Bu incelemede Çıkar Dengesi Teorisi ana teorik çerçeveyi oluşturmakla birlikte, yetersiz kaldığı yerler modifikasyonlara tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda ulaşılan bulgular, tezin öncül hipotezlerini doğrulamıştır. Buna göre Orta büyüklükteki güçlerin ittifak tercihleri üzerindeki birincil sistemik etki, uluslararası sistemden değil bölgesel sistemden gelmektedir. Bölgesel sistem orta büyüklükteki güçlerin çıkar tanımlamaları (statükoculuk ya da revizyonizm) belirleyen temeli oluşturmaktadır. Bunun nedeni ise orta büyüklükte güçlerin büyük güçlere göre kapasitelerinin sınırlılıklarıdır. Bu nedenle orijinal Çıkar Dengesi Teorisi'nde öngörülemeyen şekilde revizyonist bir orta büyüklükte güç ile statükocu bir büyük güç veya statükocu bir orta büyüklükte güç ile revizyonist bir büyük güç ittifak kurabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the evolving dynamics of international politics, new groups of countries, labeled as middle powers or regional powers, among other terms, have gained increased attention and played critical roles, distinct from great powers. This study delves into how these middle powers shape their alliance preferences. In this context, the oversight of existing alliance theories in neglecting middle powers is highlighted, with a particular emphasis on the gap in realist literature. To address these shortcomings, the alliance preferences of three historical cases, namely the Ottoman Empire, the Japanese Empire, and the Kingdom of Italy, in the late 19th century have been examined. While the Balance of Interest Theory constitutes the main theoretical framework, modifications have been made where it falls short. The findings of the study confirm the preliminary hypotheses, indicating that the primary systemic influence on the alliance preferences of middle powers comes not from the international system but from the regional system. The regional system forms the foundation for the interest definitions (status quo or revisionism) of middle powers. This is because the capacities of middle powers are limited compared to great powers. Therefore, contrary to the original Balance of Interest Theory, a revisionist middle power can form an alliance with a status quo great power or a status quo middle power can ally with a revisionist great power in an unpredicted manner.