HIV ile yaşayan hastaların nefropati prezentasyonunun retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of nephropathy presentation in patients living with HIV
  1. Tez No: 899196
  2. Yazar: METE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: 01.12.2010 – 01.08.2023 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde HIV enfeksiyonu tanısı alan hastaların tanı sonrası bir yıllık takipleri neticesinde HIV enfeksiyonu ile nefropati arasındaki karmaşık ilişki incelenerek mevcut literatüre katkıda bulunmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaşından küçük hastalar ile HIV enfeksiyonu tanısı sonrasında bir yıllık takibi Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde olmayan hastalar dahil edilmedi. 158 hasta veri kaybı nedeniyle istatistiksel analize dahil edilmedi. 408 hasta analiz edildi. HIV ile enfekte hastalarda yaş, cinsiyet, tanı tarihi, komorbidite varlığı, görüntüleme bilgileri, laboratuvar verileri, tanıda nefropati prezentasyonu varlığı, HIV enfeksiyonuna yönelik kullanılan tedavi ve bir yıllık takipte böbrek fonksiyonları ile diğer laboratuvar verilerinde görülen değişim incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to contribute to the existing literature by examining the complex relationship between HIV infection and nephropathy through the one-year follow-up of patients diagnosed with HIV infection at Uludağ University Faculty of Medicine Hospital between December 1, 2010, and August 1, 2023. Materials and Methods: Patients under 18 years of age and those who were not followed up for one year at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital after being diagnosed with HIV infection were excluded from the study. Due to data loss, 158 patients were not included in the statistical analysis. A total of 408 patients were analyzed. The study examined age, gender, diagnosis date, presence of comorbidities, imaging information, laboratory data, presence of nephropathy at diagnosis, treatments used for HIV infection, and changes in kidney function and other laboratory data during the one-year follow-up in HIV-infected patients.