Linear preservers on idempotent boolean matrices
İdempotent boolean matrisler üzerindeki lineer koruyucular
- Tez No: 899208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Matris teorisinde son yılların en önemli ve aktif konusu lineer koruyucular problemidir. Lineer koruyucu problemi, matris uzayları üzerinde fonksiyonları, altkümeleri, bağıntıları veya özellikleri değişmez bırakan lineer operatörlerin karakterizasyonu ile ilgilidir. Bu tezde, elemanları, iki elemanlı Boolean cebirine ait olan idempotent yani karesi kendisine eşit olan matrisler ele alınmıştır. Bu idempotent matrisleri yine idempotent matrislere dönüştüren lineer koruyucular incelenmiştir. Yapılan son makalelerde bu lineer koruyuculardan oluşan kümenin bileşke işlemi ile bir yarıgrup olduğu gösterilmiştir biz ise bu tezde lineer koruyuculardan oluşan bu kümenin bir otomorfizm grubu olduğunu gösterdik. Bu otomorfizm grubunun yine yapılan çalışmalarda elde edilen üreteç kümesinden farklı bir üreteç kümesini elde ettik ve bu üreteç kümesinin eleman sayısı için rekürans bağıntısı verdik.
Özet (Çeviri)
The most important and active topic in matrix theory in recent years is the problem of linear preservers. The linear presever problem concerns the characterization of linear operators that leave functions, subsets, relations, or properties invariant on matrix spaces.In this thesis, idempotent matrices whose elements belong to the two-element Boolean algebra, that is, whose squares are equal to themselves, are discussed. Linear operators that transform these idempotent matrices into idempotent matrices have been examined. In the recent articles, it has been shown that the set consisting of linear preservers is a semigroup with the composition operation, and in this thesis, we have shown that this set consisting of linear preservers is an automorphism group. We obtained a generator set of this automorphism group that is different from the generator set obtained in other studies and we gave a recurrence relation for the number of elements of this generator set.