Sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmada stratejik iletişimin etkisi (rolü)
The effect (role) of strategic communication to reach the goals of sustainable development
- Tez No: 899209
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET LUTFULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, stratejik iletişimin sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasındaki etkilerini araştırmakta ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi Birleşmiş Milletler (BM) örneği üzerinden incelemektedir. Bu çalışmada, Sürdürülebilir Kalkınma konusu hakkında daha önceki literatür çalışmalarından farklı olarak stratejik iletişimin etkisine odaklanılmıştır. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile stratejik iletişim, ekonomi, sosyal ve çevre gibi çeşitli alanlarda uzun vadeli sürdürülebilirlik ve ilerleme sağlama amacını birbirleriyle yakın ilişkilendirir. Stratejik iletişim, çeşitli taraflar arasında iletişim, bilgilendirme ve motivasyon aracı olarak hizmet etmektedir. Şimdiki zamanda stratejik iletişim, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Stratejik İletişim, farklı ilgili tarafları sürdürülebilir uygulamalar ve bilinçli kararlar konusunda bilgilendirmeyi, onları sürece dahil etmeyi ve iş birliğine teşviki amaçlamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ise, çevreye zarar vermeden her bireyin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir geleceğin inşa edilmesidir. 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı ise, bu konseptin gerçekleştirilmesi yolunda bir eylem planı olarak hizmet etmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşmak için doğru iletişim büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışmada öncelikle sürdürülebilir kalkınma kavramı, oluşum süreçleri, temel ilkeleri ve amaçları incelenmektedir. Bu çerçevede öncelikle çalışma, stratejik iletişim kavramına farklı yaklaşımları, koşulları, nitelikleri, kullanım alanlarını ve bileşenleri ayrıca işlevleri, ilkeleri, amaçları ve şartları ele almaktadır. Ayrıca, stratejik iletişim kavramını ve amaçlarını BM'nin sürdürülebilir kalkınma amaçları bağlamında analiz etmektedir. Sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşım ve stratejik iletişimin etkinliği BM'nin faaliyetleri örneğinde incelenmektedir. BM'nin iletişimle ilgili yapısal unsurları, sürdürülebilir kalkınma kavramının uygulanmasına katkıda bulunan BM Küresel İletişim Departmanı, Stratejik İletişim Bölümü, Birleşmiş Milletler Bilgi Merkezleri gibi unsurlar ele alınmaktadır. BM'nin, Sürdürülebilir Kalkınma'nın web sitesi ve bu amaçlara ulaşmak için atılan başarılı inisiyatiflere önem verilmektedir. Bununla beraber medya gibi stratejik iletişim aracına ve BM inisiyatifler bağlamında onun etkileşimlerine özel önem verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the impact of strategic communication on enabling sustainable development, with a specific focus on the relationship between these two concepts using the United Nations (UN) as a case study. Unlike prior literature studies on Sustainable Development, this research specifically focuses on the influence of strategic communication. Strategic communication is closely intertwined with Sustainable Development Goals (SDGs), aiming to establish long-term sustainability and progress in various areas such as the economy, social issues, and the environment. It serves as a tool for communication, information dissemination, and motivation among diverse parties. Strategic communication plays a crucial role in achieving the Sustainable Development Goals. Strategic communication aims to inform, involve, and encourage collaboration among various stakeholders towards sustainable practices and informed decision-making. Sustainable development is the construction of a future where every individual's needs are met without harming the environment. The 17 Sustainable Development Goals serve as an action plan toward realizing this concept. Effective communication is of great importance to achieve the Sustainable Development Goals. Therefore, this study primarily examines the concept, formation processes, fundamental principles, and objectives of sustainable development. Additionally, it delves into different approaches, conditions, characteristics, applications, components, functions, principles, objectives, and conditions of the strategic communication concept. Furthermore, it analyzes the concept and objectives of strategic communication within the context of the UN's Sustainable Development Goals. The effectiveness of reaching Sustainable Development Goals and the impact of strategic communication is showcased through the UN's activities. Structural elements related to communication within the UN, contributing to the implementation of sustainable development, such as the UN Global Communications Department, Strategic Communication Division, and UN Information Centers, are discussed. Special attention is given to the UN's website and successful initiatives undertaken to achieve Sustainable Development Goals. Furthermore, a significant emphasis is placed on media as a strategic communication tool and its interactions within the context of UN initiatives.