Enhancing functional properties of denim fabrics for work clothing purposes
İş kıyafeti amaçlı denim kumaşların fonksiyonel özelliklerinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 899216
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, farklı liflerle üretilen denim kumaşların alev direnci, antibakteriyel aktivite ve kendi kendini temizleme özelliklerini artırmaktır. Bu amaçla, borik asit (H₃BO₃), titanyum dioksit (TiO₂) ve H₃BO₃-TiO₂ ikilisini içeren fonksiyonel katkı maddeleri kullanılarak poliüretan (PU) bazlı bir kaplama yöntemi uygulanmıştır. Denim kumaşların işlevselliğini değerlendirmek için sınırlayıcı oksijen indeksi (LOI), dikey yanma, antibakteriyel aktivite ve kendi kendini temizleme testleri yapılmıştır. Ayrıca, kumaşların konfor ve dayanıklılığını ölçmek için hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, ısıl direnç, ısıl soğurganlık ve aşınma direnci değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, TiO₂ ve H₃BO₃ içeren PU bazlı kaplamanın, kumaşların genel termal konforunu optimize ederken, alev direncini, antibakteriyel aktivitesini ve kendi kendini temizleme özelliklerini iyileştirdiğini göstermektedir. PU kaplama sonrasında hava ve su buharı geçirgenliği değerlerinde bir azalma gözlemlenmiş olmakla birlikte, bu değerler kabul edilebilir sınırlar içinde kalmıştır. Artan termal direnç sayesinde, kaplama uygulanan kumaşlar soğuk hava giyimi, koruyucu giysiler ve iş kıyafetleri gibi alanlarda kullanım için uygun hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to enhance the flame retardancy, antibacterial activity, and self-cleaning properties of denim fabrics, specifically tailored for work clothing. This enhancement is achieved through a polyurethane (PU) based back-coating method utilizing functional additives such as boric acid (H₃BO₃), titanium dioxide (TiO₂), and a binary composite of H₃BO₃ and TiO₂. Comprehensive evaluations, including Limiting Oxygen Index (LOI), vertical burning tests, antibacterial assessments, and self-cleaning tests were conducted to determine the functionality of the denim samples. Additional analyses of air permeability, water vapor permeability, thermal resistance, thermal absorptivity, and abrasion resistance were performed to assess the comfort and durability aspects of the fabrics. The findings demonstrate that the PU-based back-coating enriched with TiO₂ and H₃BO₃ functional additives significantly improved the flame resistance, antibacterial efficacy, and self-cleaning properties of conventional denim fabrics, while optimizing overall thermal comfort. Moreover, although some reductions in air and water vapor permeability were observed post-coating, these parameters remained within acceptable ranges, making the denim suitable for use in cold weather clothing, protective attire, and workwear, with enhanced thermal resistance.