Investigating the impact of expanded perlite on the thermal and mechanical properties of lightweight composite wood
Genleştirilmiş perlitin hafif kompozit ahşabın ısıl ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 899225
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YUMRUTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TUTUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küresel nüfus hızla artmakta ve bu durum enerji tüketiminde önemli bir artışa yol açmaktadır. Fosil yakıt rezervlerinin tükenmesi ve enerji tesislerinin yüksek maliyetleri, enerjinin daha verimli kullanılmasının önemini göstermektedir. Türkiye'de enerji tüketiminin önemli bir kısmını binalar oluşturmakta olup, ısıtma soğutma işlemleri bu tüketiminin başlıca etkenleridir. Bu durum, mevcut yapı malzemelerinin ısıl performansının arttırma ya da üstün ısıl özelliklere sahip yeni malzemeler geliştirilme gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de bol miktarda bulunan perlit kullanılarak, yüksek ısı yalıtım ve uygun mekanik özelliklere sahip kompozit malzemeler geliştirilmiş ve bu malzemelerin ısıl ve mekanik özellikleri incelenmiştir. İlk aşamada, üretim yöntemleri ve karışım oranları belirlenmiş; genleştirilmiş perlit oranı %5 artırılırken, diğer bileşen oranları %5 azalttırılarak ahşap-plastik kompozit numuneler üretilmiştir. İkinci aşamada ise üretilen numunelerin termo-fiziksel ve mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, en düşük ısı iletkenlik HAR-5.9 numunesinde 0.082 W/mK olarak ölçülmüştür. Basma mukavemeti 0.4937 MPa ile 14.0878 MPa, eğme mukavemeti 0.056 MPa ile 15.8422 MPa ve 0.841 g/cm3vile 0.471 g/cm3 arasında değişen yoğunluk değerlerine sahip bir çok numune elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global population is rapidly increasing, leading to a significant rise in energy consumption. The importance of using energy more efficiently is highlighted by the depletion of fossil fuel reserves and the high cost of energy production facilities. In Türkiye, a significant proportion of energy consumption is used in buildings, with heating, cooling and ventilation processes being the main factors. This situation creates the need to improve the thermal performance of existing building materials or to develop new materials with superior thermal properties. In this study, materials with high thermal insulation and suitable mechanical properties were developed using perlite, which is abundant in Türkiye. Samples were then thoroughly tested for their thermal and mechanical performance. In the first phase, production methods and mixing ratios were determined and samples of wood- plastic composites with expanded perlite were produced by increasing the expanded perlite content by 5% and reducing the other components by 5%. In the second phase, thermo-physical and mechanical properties of the samples were evaluated. The result of the study indicated that the lowest thermal conductivity was observed in sample HAR-5.9, with a value 0.082 W/mK. Numerous samples were obtained, with compressive strength ranging from 0.4937 MPa to 14.0878 MPa, flexural strength varying between 0.056 MPa and 15.5422 MPa and density values between 0.841 g/cm3 and 0.471 g/cm3.