Long nineteenth century tunis and its first railway: (Re) constructing the TGM (Tunis – Goulette – Marsa) in context
Uzun on dokuzuncu yüzyıl tunus ve ilk demiryolu TGM'yi (Tunıs – Goulette – Marsa) bağlamında (yeniden) inşa etmek
  1. Tez No: 899232
  2. Yazar: OUMAIMA JAIDANE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN PİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
TGM (Tunvs-Goulette Marsa), 1872'de Osmanlı'nın Tunus eyaletvnde kurulan vlk demvryolu olup, 1908'de Fransız vşgalv (1881-1956) altında mevcut versvyonuna dönüştürülmüştür. Bu çalışma, TGM'nvn uzun 19. yüzyıldakv değvşvmler, modernlvk denemelerv, yenv oluşan ulus-devletler ve sömürgecvlvk vle vlgvlv değvşvm ve gelvşvmvnv takvp etmektedvr. 1872-1922 yılları arasındakv hat ve vstasyonlara davr belgeler vle hat ve vstasyonların şehvr dvnamvklerv üzervndekv etkvlervnv sentezleyerek, bu demvryolunun Fransız, İngvlvz ve Osmanlı bölgelervndekv çağdaş demvryollarından benzerlvk ve farklarını vncelerken, TGM'nvn sömürgecv bvr bakış açısıyla değerlendvrmesvnv sarsmaktadır. Longue durée yaklaşımını benvmseyen bu araştırma, erken 19. yüzyıldakv ekonomvk, kurumsal ve kentsel reformlar vle 19. yüzyılın vkvncv yarısındakv altyapı projelerv arasındakv devamlılıkları özetlemektedvr. Resmv Tunuslu, Fransız ve Türk arşvv belgelerv ve resmv olmayan yazılı ve grafvk kayıtlardan faydalanan bu çalışma, yerel ve vmparatorluk Osmanlı aktörlervne TGM müzakerelervndekv ve projenvn hayata geçvrvlmesvndekv rollervnv gerv kazandırmakta ve TGM'nvn yalnızca yük taşıma önemvne odaklanmayı sorgulayarak, TGM'nvn 1881 öncesv ve sonrasında yerel egemen sınıfların kentsel görünürlük ajandaları doğrultusunda değervnv vurgulamaktadır. Çalışma, TGM'nvn elektrvklendvrvlmesv, güzergâh değvşvklvğv ve vstasyonlarının çoğaltılması gvbv modvfvkasyonlarını ele alırken, bu değvşvmlerv aynı zamanda vstasyonların karaktervstvk mvmarv stvlvnv homojenleştvrvcv Fransız polvtvkaları ve resmv mvmarv kvmlvk formülasyon çabaları açısından da analvz etmektedvr. Bu bağlamda, Fransız ve Tunus yönetvmlerv arasındakv otorvte dvnamvklerv ve İstanbul'un perspektvfv üzervnden bu dvnamvkler üzervne düşünmeye davet etmektedvr.
Özet (Çeviri)
The TGM (Tunis-Goulette Marsa) was the first railway in the Ottoman province of Tunis, established in 1872 and modified in 1908 under the French occupation (1881- 1956) into its current version. Articulating a historical and a historiographical concern, this study traces the evolution of this railway within a context of long nineteenth century shifts, modernity experimentations, nascent nation-states, and colonialism. Synthesizing a documentation of the line, its stations, their effect on urban dynamics between 1872-1922 and their similarities and differences from contemporary railways in French, British, or Ottoman territories, it unsettles the consideration of the TGM from an essentially colonialist perspective. Adopting a longue durée approach, the study outlines continuity corridors between economic, institutional and urban reforms in the early nineteenth century and infrastructural projects launched in its latter half. Crossing official Tunisian, French, and Turkish archival material and non-official written and graphic records, the thesis restitutes the agency of local and imperial Ottoman actors in the negotiations and implementations of the TGM and challenges the focus on its freight importance, positing its value for the local reigning classes' urban visibility agendas before and beyond 1881. Engaging with the modifications the TGM underwent upon its electrification, the modification of its circuit and the multiplication of its stations in 1908, the study additionally analyzes the characteristic architectural style of the stations with regard to homogenizing French policies and to official architectural identity formulation endeavors. As such, it invites reflection on authority dynamics between French and Tunisian administrations and their perception from Istanbul.