Okul müdürlerinin mentörlük düzeylerinin incelenmesi: İstanbul-Bahçelievler örneği
An investigation of mentoring levels of school principals: Sample of Istanbul-Bahcelievler district
- Tez No: 899231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma okul müdürlerinin mentörlük uygulamalarının ne düzeyde olduğunun incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerine göre genel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmada veriler; Okul Müdürlerinin Mentörlük Ölçeği'nden ve Kişisel Bilgiler formundan oluşan veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki okullarda görev yapan 301 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçeklerin veri analizi için SPSS 25 programında yapılmıştır. Katılımcıların okul müdürlerinin mentrolük düzeylerinin incelenmesinde aritmetik ortalama ve medyan değerlerine bakılmıştır. Ayrıca alt boyutlarının kendi aralarında farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek adına Friedman Testi kullanılmıştır. Ayrıca hangi alt boyutun birbirinden farklılaştığını belirtmediği için bir sonraki adım olarak, alt boyutlar arasında Bonferroni düzeltmeli Post-hoc Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Ayrıca boyutların sosyo-demografik değişkenlerin güven aralıklarını karşılaştırmak için Hata Çubuk Grafiği oluşturulmuştur ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda; okul müdürlerinin yüksek düzeyde mentörlük gösterdikleri belirlenmiştir. Araştırmada öğretmen görüşlerine göre okul müdürlerinin mentörlük düzeyleri Kişisel Beceriler, Kariyer Destekleyici Rol ile Mesleki Rehberlik ve Destek alt boyutlarında incelenmiştir. Okul Müdürlerinin Mentörlüğü Ölçeği alt boyutlarının kendi aralarında farklılaşıp farklılaşmadığını test sonucuna göre katılımcı öğretmenlerin Okul Müdürlerinin Mentörlüğü Ölçeği alt boyut puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ancak etki büyüklüğü küçük fark bulunmuştur. Ayrıca araştırmaya katılan öğretmenlerin çalıştıkları eğitim kademesine, yaşlarına, meslekte çalışma sürelerine göre okul müdürlerinin mentörlük düzeyi hakkındaki görüşlerinin anlamlı farklılık göstermediği, ancak cinsiyetlerine göre okul müdürlerinin mentörlük düzeyi hakkındaki görüşlerinde anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Eğitim durumu açısından ise Kişisel Beceriler alt boyutuna katılma durumunun sıra ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı ancak küçük etki büyüklüğüne sahip olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin şu anki okul müdürleri ile birlikte çalışma sürelerine göre okul müdürlerinin mentörlük düzeyi hakkındaki görüşlerinde anlamlı bir farklılaşmanın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the level of mentoring practices of school principals. The study, which was carried out using quantitative research methods in a general survey model, collected data through a personal information form and the School Principals' Mentoring Scale. The research was conducted with 301 teachers working in schools in Bahçelievler district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The data analysis of the scales used in the study was performed in SPSS 25 programme. Friedman Test, Post-hoc Wilcoxon Signed Rank Test with Bonferroni correction, an Error Bar Graph and Mann-Whitney U Test was used. The findings indicated that school principals exhibited a high level of mentoring. According to the teachers' views, the level of mentoring provided by school principals was examined in sub-dimensions of Personal Skills, Career Support Role, and Professional Guidance and Support. The test results showed that there were statistically significant but small effect size differences among the sub-dimension scores of the School Principals' Mentoring Scale. Furthermore, it was found that the teachers' views on the mentoring level of school principals did not significantly differ according to the educational level, age, or years of service of the teachers. However, there were significant differences in views based on gender. In terms of education level, the difference in the mean ranks of the Personal Skills sub-dimension was statistically significant but with a small effect size. It was also observed that the teachers' views on the mentoring level of school principals significantly differed based on the duration of their tenure with their current principal.