Sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeye ilişkin tutumlarının ve görüşlerinin incelenmesi
An examination of classroom teachers' attitudes and perspectives on out-of-school learning
  1. Tez No: 899237
  2. Yazar: YASEMİN İŞGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep ilindeki ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeye ilişkin tutumlarını ve görüşlerini incelemektir. Araştırmada öncelikle öğretmenlerin okul dışı öğrenmeye ilişkin tutumları cinsiyet, sınıf mevcudu, okulun bulunduğu çevrenin sosyoekonomik durumu, kıdem, okul dışı öğrenme hakkında eğitim alma durumu, eğitim ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre incelenmiştir. Sonrasında öğretmenlerin okul dışı öğrenmeye ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu nicel boyutta 230, nitel boyutta 10 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel bölümünde veri toplama aracı olarak“Okul Dışı Öğrenme Faaliyetlerine Yönelik Öğretmen Tutum Ölçeği”, nitel bölümünde ise araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 22 Paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu aşamada verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde ise içerik analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul dışı öğrenmeye ilişkin tutumlarının cinsiyet, sınıf mevcudu, kıdem, sınıf düzeyi ve okulun bulunduğu çevrenin sosyoekonomik düzeyi gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak öğretmenlerin eğitim düzeyleri ve okul dışı öğrenmeye ilişkin eğitim alma durumlarına göre okul dışı öğrenmeye yönelik tutumları anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Bu farkın yüksek lisans mezunu olanlar ile okul dışı öğrenmeye ilişkin eğitim alanlar lehine olduğu belirlenmiştir. Araştırmada öğretmenlerin, okul dışı öğrenmeyi yararlı buldukları belirlenmiş, ancak güvenlik, öğrenci ihtiyaçları ve maddi sıkıntılar gibi konularda zorluklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin en sık kullandıkları okul dışı öğrenme ortamlarının müzeler ve hayvanat bahçeleri olduğu, öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarını belirlerken en temel kriterlerinin ise güvenlik ve ders hedefleriyle uyum olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda etkinliklerin planlanması ve uygulanmasında öğretmenlere destek sağlanması, maddi sıkıntılar gibi engellerin aşılması için kaynak tahsis edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes and opinions of classroom teachers working in primary schools in Gaziantep regarding out-of-school learning. Initially, the study investigates the teachers' attitudes toward out-of-school learning in relation to variables such as gender, class size, the socioeconomic status of the school's environment, seniority, training on out-of-school learning, education level, and grade level. Subsequently, interviews were conducted to determine the teachers' views on out-of-school learning. The study group consists of 230 classroom teachers in the quantitative dimension and 10 classroom teachers in the qualitative dimension. In the quantitative part of the study, the“Teacher Attitude Scale Toward Out-of-School Learning Activities”was used as a data collection tool, while an interview form developed by the researcher was used in the qualitative part. The quantitative data were analyzed using the SPSS 22 software, employing independent samples t-tests and one-way ANOVA for data analysis. For the analysis of the qualitative data, content analysis technique was used. As a result of the study, it was found that the teachers' attitudes towards out-of-school learning did not show a significant difference based on variables such as gender, class size, seniority, grade level, and the socioeconomic status of the school's environment. However, teachers' attitudes towards out-of-school learning showed a significant difference according to their education level and whether they had received training related to out-of-school learning. This difference was found to be in favor of those who have a master's degree and those who have received training on out-of-school learning. It was determined that teachers find out-of-school learning beneficial but face challenges in areas such as safety, student needs, and financial difficulties. Additionally, it was identified that the most frequently used out-of-school learning environments by teachers are museums and zoos, and the main criteria for selecting out-of-school learning environments are safety and alignment with lesson objectives. Based on the study's findings, it is recommended to provide support to teachers in the planning and implementation of activities and to allocate resources to overcome barriers such as financial difficulties.