Diyabetik yaşlı dişi sıçan modelinde kronik egzersizin karaciğer dokusunda ZFAND3 gen ifadesi ve lipit peroksidasyonuna etkisi
Effect of chronic exercise on ZFAND3 gene expression and lipid peroxidation in liver tissue in a diabetic old female rat model
  1. Tez No: 899236
  2. Yazar: SÜMEYYA PARLATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN KARA, PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Glukoz metabolizmasındaki kritik önemi nedeniyle karaciğer diyabetin tedavisinde terapatik organ olarak seçilmiştir. Ancak bir çinko parmak proteini olan ZFAND3 (Zinc finger AN1-type domain 3)'ün diyabetik sıçanlarda karaciğerle ilişkisi sadece bir çalışmada araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı da diyabetik yaşlı dişi sıçan modelinde orta dereceli kronik egzersizin karaciğer dokusundaki ZFAND3 gen ifadesi ve lipit peroksidasyonunu nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çalışma, Wistar cinsi yaşlı dişi sıçanlar (16 aylık) üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü lokal etik komite tarafından onaylandı. Toplam 40 adet yaşlı dişi sıçan eşit sayıda 4 gruba ayrıldı Grup 1, Kontrol. Grup 2, Egzersiz Kontrol. Grup 3, Diyabet. Grup 4, Diyabet+Egzersiz. Grup 3 ve 4'ü oluşturan hayvanlarda 40 mg/kg streptozotosinin intraperitoneal uygulanmasıyla diyabet oluşturuldu. Grup 2 ve 4'ü oluşturan hayvanlara sıçan koşu bandında 4 hafta süreyle günlük 45 dakikalık kronik koşu egzersizi yaptırıldı. Son koşu egzersizinden 24 saat sonra deney hayvanları genel anestezi altında sakrifiye edilerek karaciğer doku örnekleri alındı. Alınan karaciğer doku örneklerinde PCR yöntemiyle ZFAND3 gen ifadesi ELISA yöntemiyle MDA ve GSH düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Due to its critical importance in glucose metabolism, the liver has been chosen as the therapeutic organ in the treatment of diabetes. However, the relationship of ZFAND3 (Zinc finger AN1-type domain 3), a zinc finger protein, with the liver in diabetic rats has been investigated in only one study. The aim of this study is to investigate how moderate chronic exercise affects ZFAND3 gene expression and lipid peroxidation in liver tissue in an elderly diabetic female rat model. This study was carried out on aged female Wistar rats (16 months old). The study protocol was approved by the local ethics committee. A total of 40 old female rats were divided into 4 equal groups. Group 1, Control. Group 2, Exercise Control. Group 3, Diabetes. Group 4, Diabetes+Exercise. Diabetes was induced in the animals of groups 3 and 4 by intraperitoneal administration of 40 mg/kg streptozotocin. Animals in groups 2 and 4 were subjected to chronic running exercise for 45 minutes daily on a rat treadmill for 4 weeks. 24 hours after the last running exercise, the experimental animals were sacrificed under general anesthesia and liver tissue samples were taken. ZFAND3 gene expression was determined by PCR method in the liver tissue samples taken, and MDA and GSH levels were determined by ELISA method.