Conceptual design of a tunneling relay for low power wide area networks
Düşük güçlü geniş alan ağları için bir tünel röle kavramsal tasarımı
  1. Tez No: 899268
  2. Yazar: ÖMER GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, geleneksel Uzun Menzilli Geniş Alan Ağı (LPWAN) uç cihazlarının ve ağ geçitlerinin menzil sınırlamalarını aşmak için tasarlanmış bir tünelleme röle cihazının kavramsal tasarımını ele almaktadır. Rölenin temel amacı, ağ geçidine ulaşmak için zayıf kanal koşullarından muzdarip olan uç cihazlarına LPWAN bağlantısı sağlamaktır. Röle cihazı, uç cihazlarından gelen yukarı bağlantı paketlerinin kapsüllenip ilgili ağ geçidine iletildiği bir tünelleme mekanizması ile çalışır. Bu tez çalışmasının amacı, röle cihazının ağın kapasitesini artırdığını ve ağda kullanılan ağ geçidi cihazı sayısını azaltarak sistem bütçesini düşürdüğünü kanıtlamak için tünelleme röle cihazını kavramsal olarak tasarlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the conceptual design of a tunneling relay device intended to overcome the range limitations of traditional Long Range Wide Area Network (LPWAN) end devices and gateways. The primary objective of the relay is to provide LPWAN connectivity to end devices that suffer from poor channel conditions when attempting to reach the gateway. The relay device operates with a tunneling mechanism, where the uplink packets from end devices are encapsulated and forwarded to the corresponding gateway. The purpose of this thesis is to conceptually design the tunneling relay device to demonstrate that it enhances network capacity and reduces the network budget by decreasing the number of gateway devices needed.