Paraşütle atılan askeri zırhlı araçlar için darbe sönümleyecek palet sisteminin tasarımı ve analizi
Design and analysis of shock absorbing pallet system for military armored vehicles launched by parachute
- Tez No: 899269
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan tez çalışmasında uçaktan atılan askeri ekipmanların ve araçların karaya paraşütle hasar almadan inebilmesi için yeni bir platform/palet sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan palet sisteminde enerji sönümleyici malzeme olarak 0,41 g/cm3 yoğunluğa sahip kapalı hücreli alüminyum köpükler kullanılmıştır. Alüminyum köpük yapının etkisinin anlaşılabilmesi ve karşılaştırılabilmesi için hem alüminyum köpük kullanılan hem de kullanılmayan palet sistemi, bilgisayar destekli sonlu elemanlar analiz programında simüle edilmiştir. Analizler 4,6 m/s çarpışma hızına ve 9 000 kg yük değerine göre yapılmıştır. Yapılan analizlerde çarpışma sırasındaki deformasyonlar, zamana bağlı kuvvet değişimleri ve enerji sönümleme kapasiteleri incelenmiştir. Analiz sonuçlarından köpük kullanılan palet sisteminde, çarpışma kuvveti, sıkışma miktarı ve toplam sönümlenen enerji miktarı açısından köpüğün çok büyük avantaj getirdiği ortaya konulmuştur. Alüminyum köpük kullanıldığında, toplam sönümlenen enerji yaklaşık 3,83 kat artmaktadır. Ayrıca çalışmada literatürden bilgiler verilmiştir. Kullanılan palet sistemleri, aerodinamik kavramlar, paraşüt sistemleri ve hava araçları hakkında bilgiler derlenmiş ve aktarılmıştır. Ayrıca bazı kütle değerleri için çarpma hızı, çarpışma ivmesi, kuvveti ve g değerleri gibi birtakım hesaplamalar yapılmış ve sunulmuştur. Çarpışma süresi uzadıkça, çarpışma kuvveti değerlerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, a new platform/pallet system was designed to allow military equipment and vehicles dropped from aircraft to land with parachute without being damaged. Closed-cell aluminum foams with a density of 0.41 g/cm3 were used as energy absorbing material in the designed pallet system. In order to understand and compare the effect of the aluminum foam structure, the pallet system, both with and without aluminum foam, was simulated in a computer-aided finite element analysis program. Analyzes were made based on a collision speed of 4.6 m/s and a load value of 9 000 kg. In the analyses, deformations during the collision, time-dependent force changes and energy absorbing capacities were examined. From the analysis results, it has been revealed that foam brings a great advantage in the pallet system where foam is used, in terms of collision force, compression amount and total absorbed energy. When aluminum foam is used, the total absorbed energy increases by approximately 3.83 times. Additionally, information from the literature is given in the study. Information about the platform systems used, aerodynamic concepts, parachute systems and aircraft were compiled and conveyed. In addition, some calculations such as impact speed, collision acceleration, force and g values were made and presented for some mass values. It has been observed that as the collision duration increases, the collision force values decrease.