Suluova içme suyu arıtma tesisinin işletme sorunları ve çözüm önerileri
Operational issues and solution suggestions for the Suluova drinking water treatment plant
  1. Tez No: 899305
  2. Yazar: MERVE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KULEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Herkesin güvenilir ve erişilebilir içme suyuna evrensel ve eşit biçimde erişim hakkı vardır. Sosyal ve ekonomik gelişmişlik açısından da ele alınabilecek önemli bir göstergedir. Tüketiciye ulaşan suyun kirletici maddelerden ve istenmeyen bileşenlerden uzaklaştırılması veya konsantrasyonlarının azaltılması için arıtma tesisleri tasarlanır. Bu tesislerin işletilmesi sırasında kimyasal, mekanik ve elektrikli ekipmanlardan oluşan arızalar, işletme hataları veya enerji tüketimi gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunların çözümünde tesisin her ay düzenli takibinin yapılması, mevzuat koşullarına uygun analizlerin yaptırılması ve personel eğitimi büyük rol oynar. Tesisin böyle bir program dikkate alınarak işletilmesi ve yönetilmesi, sorunlarla karşılaşma olasılığını en aza indirir. Bu gibi sorunların yanı sıra iklim değişikliği, su kaynaklarının azalması hatta yok olması gibi çevresel sorunlar meydana geldiğinde iyi bir yönetim planı sunulmalıdır. Tesisin ayrıca finansal olarak desteklenmesi için bütçe planlamalarının ona göre yapılması, ek kaynak kullanılmasını ve tesisin düzenli takibi sayesinde riskler öngörülebilir ve karşı karşıya kalındığında çözüm noktasında hedefe daha kolay ulaşılabilir. Bu çalışmada, yukarıda belirtilen koşullar dikkate alınarak, 2023 yılında kesin kabulü yapılan Suluova İçme Suyu Arıtma Tesisinin işletme sorunları değerlendirilecektir. Bu kapsamda, her ay tesisteki mevcut giriş ve çıkış suyu ölçümlerinin ve analizlerinin takibinin yapılması planlanmıştır. Tasarım raporu ile faaliyet süresi boyunca elde edilen verilerle karşılaştırma yapılacak olup tesisten çıkan suyun beklenen özellikleri karşılayıp karşılamadığı değerlendirilecektir. Bu süreçte tespit edilen sorunlar ve bu sorunlar için gerçekleştirilen çözüm önerileri ve çözüm sağlanamayan sorunlar tespit edilecektir. Fazla enerji tüketimi, iklim değişikliğinin tesis üzerindeki etkileri ve fazla kimyasal kullanımı gerektiren durumların varlığı sorgulanacak ve çözüm önerileri değerlendirilecektir. Sonuçta içme suyu arıtma tesisine ait sorunların tespiti net bir şekilde yapılacak olup, mevcut problemler için üretilen çözümler tartışılacaktır. Bu araştırma sonucunda elde edilen veriler ülke çapında benzer özellik taşıyan arıtma tesisleri için örnek tescil edecektir.
Özet (Çeviri)
Everyone has the right to universal and equal access to safe and accessible drinking water. It is an important indicator for social and economic development. Treatment plants are designed to remove pollutants and undesirable components or reduce their concentration in water reaching the consumer. During the operation of these facilities, we encounter problems such as malfunctions, operating errors or excessive energy consumption caused by chemical, mechanical and electrical equipment, regular monitoring of the facility every month, making analysis in accordance with the legislation and training of the personnel play a major role in solving these problems. Operation and managing the facility by taking these issues into considerations minimizes the possibility of encountering problems. In addition to such routine issues a good management plan should be presented when environmental problems such as climate change, decrease or even disappearance of water resources arise. Budget planning to financially support to facility should be made accordingly, and possible difficulties into account when additional resources can be used. With regular monitoring of the facility, risks can be predicted and solution can be found more easily when complications arise. In this study, the operational issues of the Suluova Drinking Water Treatment Plant, which was officially accepted in 2023, will be evaluated considering the conditions mentioned above. In this context, it is planned to monitor the existing inlet and outlet water measurements and analyzes in the facility every month. By comparing the design report, with the data obtained during the activity period, it will be evaluated whether the water coming out of the facility meets the expected criteria. In this process, the problems encountered, solution suggestions for the identified problems, and the unsolvable problems will be determined. Excessive energy consumption, the effects of climate change on the facility and the existence of situations requiring excessive chemical use will be examined and solution proposals will be evaluated. As a result, the problems of the drinking water treatment plant will be clearly identified, and the solutions produced for the current problems will be discussed. The data obtained as a result of this research will enable the recording of examples of treatment plants with similar features throughout the country.