Yapı kooperatiflerinde tekdüzen muhasebe sistemi uygulaması
An Application of the uniform accounting system in building cooperatives
- Tez No: 89931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Recai ALİHOCAGİL YAPI KOOPERATİFLERİNDE TEKDÜZEN MUHASEBE SİSTEMİ UYGULAMASI Danışmanı : Doç.Dr. M.Suphi ORHAN 1999, Sayfa: 97 Jüri : Doç.Dr. M.Suphi ORHAN Türkiye'de sanayileşme ile birlikte kentleşme süreci, konut talebinde önemli bir artışa yol açmıştır. İhtiyaç duyulan konutlar da genellikle yapı kooperatifleri aracılığı ile karşılanmaktadır. Yapı kooperatiflerinin de diğer işletmelerde olduğu gibi kendine has bir takım problemleri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en önemli sırayı da kooperatiflerin muhasebesi teşkil etmektedir. Özellikle 1994 yılından itibaren zorunlu olarak uygulanmakta olan Tekdüzen Muhasebe Sistemi bir takım farklı uygulamalara yol açmıştır. Bu çalışmada yapı kooperatiflerinde Tekdüzen Muhasebe Sistemine uygun inşaat muhasebesi ve tekniği ayrıntılı olarak inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, yapı kooperatiflerinin kuruluşu, organları ve yönetimine ilişkin tanıtıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde, inşaat kavramı, çeşitleri ve yapım usulleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Tekdüzen Muhasebe Sisteminin yapı kooperatiflerindeki uygulaması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS Recai ALİHOCAGİL AN APPLICATION OF THE UNIFORM ACCOUNTING SYSTEM IN BUILDING SOCIETIES Supervisor : Assoc. Prof. M.Suphi ORHAN 1999, Page: 97 Jury : Assoc. Prof. M.Suphi ORHAN The process of urbanization in association with industrialization in Turkey has resulted in an important increase in demand for houses, which has been usually met by building cooperatives. Building cooperatives, like other busineses, have also some special problems among which accounting of cooperatives is the most important one. In particular, the Uniform Accounting System, which has been compulsorily applied since 1994, has given rise to some various applications. In this study building accounting techniques compatible with the Uniform Accounting System in building cooperatives have been examined in detail. After having been given some basic definitions related to establishment, organs and direction of building cooperatives in the first chapter of the study, it has been explained the concept, types and techniques of building in the second chapter. Finally, it has been examined the way of applying of the Uniform Accounting System in building cooperatives in the third chapter.