Konut yapı kooperatiflerinde muhasebe düzeni
Accounting order on the residence building
- Tez No: 110166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Kooperatif, ortakların çıkarlarını ve özellikle meslek ya da geçimlerine ilişkin gereksinimlerini karşılıklı yardım ve kefalet aracılığı ile sağlayıp, korumak amacı ile bir ticaret unvanı altında kurulan değişir sermayeli şirketlerdir. Kooperatifler; amaçları bakımından Üretim, Tüketim, Kredi, Taşıma, Konut Yapı; Ortakların sorumluluk durumlarına göre Sınırlı Sorumlu kooperatifler, Sınırsız sorumlu kooperatifler, olarak kurulurlar. Konut yapı kooperatifleri dar ve orta gelirli kişilerin, konut ihtiyaçlarını mümkün olduğunca ucuza karşılamak amacıyla kurdukları kooperatiflerdir. Kooperatifler ortakların kârlılığı yerine ortaklarının ihtiyacını karşılamayı amaçlamış işbirlikçi bir organizasyondur. Yapı Kooperatifinin ortaklarının amacı kazanç sağlamak yerine, birlik içinde dayanışma ile konut ihtiyaçları karşılamak, ortakların minimum maliyetle konut sahibi olmasını sağlamaktır. İşçi ücretlerini, inşaat maliyetlerim ve arazi ile ilgili hesapların kontrol etmek gerekir. Bunun için bir kooperatife üye olurken kooperatif iyi incelenmelidir. Kooperatifin bazı giderleri karşılayabilmesi için (personel ücreti, kira, telefon, elektrik, su, vb,) belirli miktarda gelir sağlanması gerekir. Bu gelirin elde edilebilmesi için ortaklara satılacak mal ve hizmet bedellerine az da olsa bir kâr eklemek gerekebilir. Bu kâr oranı çok düşük tutulmalı ve işletmenin masraflarını karşılayacak kadar olmalıdır. Bu çalışmada kooperatiflerde uygulanan ve uygulanabilir muhasebe işlemleri ele alınmıştır. Özellikle Tekdüzen Hesap Planının kullanılmasında, hesap planında boş bulunan, farklı hesaplan kullanmak gerektiği görülmüştür. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Cooperatives are variable capital companies established under a trade name to make sure and protect the interests and particularly professional or subsistence needs of the partners by mutual cooperation and guarantee. The cooperatives are established as limited liability and unlimited liability in accordance with the liability status of the partners, and as production, consumption, credit, transportation, and housing construction cooperatives. The housing construction cooperatives are intended to meet the needs of lower and middle income people for housing as inexpensive as possible. The cooperatives are collaborative organizations purposing to meet the needs of the partners instead of profitability of the partners. The partners of the Construction Cooperative aims to cover housing needs of the partners by solidarity and to ensure that the partners will own their houses with a minimum cost instead of earning profits. It is important that the labor wages, construction costs and the accounts regarding land is to be controlled. For this reason, the structure of the cooperative should be examined well while applying to a cooperative to be a member. To cover some expenses of the cooperative (personnel wage, hire, telephone, electricity, water, etc), a certain amount of income must be provided. To obtain such an income, it may be necessary to add a small amount of profit share to the prices of the goods and services to be sold to the partners. This profit rate should be kept at minimum so as to cover the expenses of the facility. In this study, the accounting procedures that are and may be applied in the cooperatives are dealt with. It is noted to use different accounts unoccupied in the account plan, particularly for using UAP. XI