Türkiye'de meydana gelen uluslararası göç hareketlerinin incelenmesi: Panel veri ile kümeleme analizi
Examinig international migration movements in Türkiye: Clustering analysis with panel data
- Tez No: 899318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemiz, sahip olduğu coğrafi konum gereği tarih boyunca üzerinde yaşadığı toplumlara ve çevresindeki komşularına en avantajlı göç yollarından biri olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Göç hareketinin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Türkiye, özellikle 2011 yılı sonrasında çevresindeki ülkelerin ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkları sebebiyle kitlesel ve düzensiz bir göç hareketinin merkezi konumuna gelmiştir. Farklı ülke ve kültürlerden gelen bireylerin bir arada yaşama zorunluluğu başlığı altında incelenen uluslararası göç kavramı bu tez çalışmasında Türkiye için ele alınmıştır. Ülkemizdeki 81 il için, 2016-2022 yıllarındaki 19 bağımsız değişkenin düzeyleri farklı kaynaklardan elde edilmiş ve bu bağımsız değişkenlerin her il düzeyinde kaydedilen uluslararası net göç değerine olan etkisi analiz edilmiştir. Çalışmada, yatay kesit ve zaman serisi özelliklerini bünyesinde bulunduran panel veri olarak kaydedilen veri için öncelikle birbirine benzeyen alt grup illeri ortaya çıkarmak için kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Panel veriye uygulanan kümeleme analizi ile beş farklı küme oluşturulmuş ve bu kümeler için uluslararası net göç bağımlı değişkenini etkileyen nitelikler panel veri analizi ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, our country continues to exist as one of the most advantageous migration routes for the societies it has lived on and its neighbors throughout history. Turkey, one of the countries with the most intense migration movements, has become the center of a mass and irregular migration movement, especially after 2011, due to the economic and political instabilities of the surrounding countries. The concept of international migration, which is examined under the title of the necessity of individuals from different countries and cultures to live together, is discussed for Turkey in this thesis. The levels of 19 independent variables for the 81 provinces in our country between 2016 and 2022 are obtained from different sources and the impact of these independent variables on the net international migration value recorded at each provincial level is analyzed. In the study, cluster analysis is firstly performed to reveal similar subgroups of provinces for the data recorded as panel data containing cross-section and time series features. Five different clusters are obtained with the cluster analysis applied to the panel data and the characteristics affecting the dependent variable of international net migration for these clusters are revealed with the panel data analysis.