Epilepsi hastalığı tedavisinde kullanılmak üzere nanotaşıyıcı ilaç sistemlerinin geliştirilmesi
Development of nanocarrier drug systems for use in the treatment of epilepsy
  1. Tez No: 899319
  2. Yazar: EMİNE SALDAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL CEVHER, PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Epileptogenez sürecinde, nöroenflamasyon çoğunlukla akut beyin hasarlarını takiben görülür ve nöbet eşiğini düşürerek kalıcı bir nöronal ağ hipereksitabilitesi durumuna katkı sağlamaktadır. Epilepsinin klinik başlangıcının ardından nöroenflamasyonun devam etmesi hastalığın ilerlemesine zamanla nöbetlerin sıklığına ve süresine ve ilaç direncine sebep olmaktadır. Ayrıca Epilepside gözlemlenen enflamasyonla birlikte kan beyin bariyeride gözlemlenen fonksiyon bozukluğu ile birlikte hücre adezyon bileşiğinin (VCAM-1) ekspresyon seviyesi artmaktadır. Nöbet durumunda nöronlar H+ biriktirir ve buna bağlı olarak da hücresel boşluğun asitleşmesine sebep olur. Beynin kendi biyolojik süreçlerinden faydalanılarak antiepileptik bir ilaç olan valproik asit ile kombine olarak ilaç direncini enflamasyon yolağında inhibe eden ilacın birlikte verildiği ve hücre adezyon bileşiğine hedeflendirilmiş, pH duyarlı lipozom formülasyonları geliştirilmiştir. Çalışma sonunda DOPE fosfolipitine kan sirkülasyonunda uzun süre kalabilmesi için polietilen glikol ile modifikasyonu yapılmış ve VCAM-1'e spesifik olan hedeflendirme ligandı bağlanmıştır. Modifiye fosfolipitlerinin yapısal karakterizasyonları FT-IR ve 1H NMR ile analiz edilmiştir. Modifikasyonu yapılan hedefli ve hedefli olmayan lipozom formülasyonları düşük pH'da vezikül büyüklüğü artan ve buna bağlı olarak da pH 6,8'de hızlı salım yapan hedefli lipozom formülasyonları hazırlanmıştır. Lipozom formülasyonlarının %10 a/h sakkaroz ile liyofilizasyonları yapılmış ve 200 nm ve altında vezikül büyüklüğünde, 0,3 PDI değerinin altında liyofilize lipozom formülasyonları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of epileptogenesis, neuroinflammation is most often seen following acute brain injuries and contributes to a permanent state of neuronal network hyperexcitability by lowering the seizure threshold. The continuation of neuroinflammation after the clinical onset of epilepsy causes the progression of the disease, the frequency and duration of seizures over time, and drug resistance. In addition, with the inflammation observed in epilepsy, the expression level of the cell adhesion compound (VCAM-1) increases with the dysfunction observed in the blood brain barrier. In the case of a seizure, neurons accumulate H+ and consequently cause acidification of the cellular space. By making use of the brain's own biological processes, pH-sensitive liposome formulations have been developed in combination with valproic acid, an antiepileptic drug, in combination with a drug that inhibits drug resistance in the inflammation pathway, and targeted to the cell adhesion compound. At the end of the study, DOPE phospholipid was modified with polyethylene glycol to remain in the blood circulation for a long time, and a targeting ligand specific to VCAM-1 was attached. Structural characterizations of modified phospholipids were analyzed by FT-IR and 1H NMR.Modified targeted and non-targeted liposome formulations were prepared with increased vesicle size at low pH and consequently rapid release at pH 6.8. Liposome formulations were lyophilized with 10% w/h sucrose and lyophilized liposome formulations were obtained with vesicle size of 200 nm and below and 0.3 PDI value.