Superelliptical extended target tracking with contour measurements
Kontür ölçümleriyle üstelipsli genişletilmiş hedef takibi
  1. Tez No: 899340
  2. Yazar: OĞUL CAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde kontür ölçümleri ile genişletilmiş hedef takibi için, Lamé eğrisi ya da üstelipsler olarak isimlendirilen eğri ailesini kullanan bir ölçüm modeli önerilmiştir. Bu eğri ailesi, kıstırılmış ya da düzgün eşkenar dörtgen, elips ve yuvarlatılmış dikdörtgenler gibi şekilleri, üstelips üssü olarak isimlendirdiğimiz tek bir değer değiştirerek ifade edebilmektedir. Bu sayede önerilen ölçüm modeli üstelips üssü, yarı uzunluklar, merkez koordinatları ve sapma açısı kullanılarak hedef şekli asgari sayıda değişkenle tanımlanabilmektedir. Önerilen ölçüm modeli, özellikle kentsel senaryolardaki pek çok hedef şeklini içerirken, aynı zamanda kaynakların kısıtlı olabileceği uygulamalarda kullanım için hesaplama açısından hafiftir. Bu yeni ölçüm modelini kullanan iki yeni çıkarım yöntemi önerilmiştir: Örtük ölçüm modeli kullanan bir Rao-Blackwell tabanlı parçacık süzgeci ve belirtik ölçüm modeli kullanan bir tekrarlı genişletilmiş Kalman süzgeci. Ek olarak, öz örtüm sorununa çözüm olarak kullanılacak basit koşullar türetilmiştir. Bu koşullar, çıkarım yöntemlerinin uzunluklara ilişkin kestirimlerinin yalnızca ilgili kenarın görünür olduğu durumlarda güncellenmesi için kullanılır. Deneylerimiz ve gerçek veri çalışmalarımız, önerilen yöntemlerin hesaplama açısından verimliliğini ve kontür ölçümleriyle çalışan başka algoritmalar karşısındaki başarısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a measurement model using a family of curves called Lamé curves or superellipses for extended target tracking problems with contour measurements. This family of curves contains pinched or regular rhombuses, ellipses, and rounded rectangles, all available through changing a single scalar parameter we call the superellipse exponent. Therefore, the proposed measurement model can express the target extent with minimal parameters, including this superellipse exponent and the centroid coordinates, half-lengths and orientation angle. Such a measurement model is expressive enough for many objects of interest, especially in urban scenarios, while being computationally lightweight for applications where resources may be limited. We propose two inference methods using this newly proposed extent model: A Rao-Blackwellized particle filter with an implicit measurement equation and an iterated extended Kalman filter with an explicit measurement equation. Additionally, we derive simple analytical conditions to tackle the self-occlusion problem, allowing our proposed inference methods to update an extension estimate only when the model deems it is visible. Our simulation and real data studies demonstrate that the proposed methods are computationally efficient and outperform various extended target tracking algorithms with contour measurements.