Hierapolis Arkeoloji Müzesi envanterinde bulunan Herakles heykelinin koruma ve onarım bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of the Herakles statue in the inventory of the Hierapolis Archaeological Museum in the context of Conservation and Restoration
  1. Tez No: 899440
  2. Yazar: ESMA İVRENDİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Herakles, Yunan mitolojisi ile hayat bulmuş önemli bir karakter olmasına rağmen, sonraki dönemlerde de ayrı bir önem verilmiş ve hayat mücadelesi birçok farklı betimlemelerle ölümsüzleştirilmiş mitolojik bir kahramandır. Figürlü seramiklerde, mezar kabartmalarında, stellerde, mimariye ait kabartmalarda ya da bağımsız heykeltıraşlıkta özellikle Helenistik Dönemden itibaren, Herakles ve mitoslarının betimlemeleri çoğunlukla kullanılmıştır. Denizli Müze Müdürlüğü'ne bağlı Hierapolis Arkeoloji Müzesi envanterine kayıtlı olan Herakles heykeli de bu betimlemelerden biridir. Heykelin betimleme ve duruş özellikleri açısından ünik olması nedeniyle, bu araştırma, heykelin arkeolojik açıdan değerlendirilmesini, Herakles heykelleri betimlemelerinden hangisine uyduğunun belirlenmesini ve restorasyon ile konservasyonun ilk adımı olan belgeleme çalışmalarına ön veri sağlanmasını kapsamaktadır. Bu amaçla heykelin fotoğraf ve videolarla kayıt altına alınması, korozyon çizimlerinin yapılarak korozyon konumlarının kayıt altına alınması, korozyonların mikroskop görüntüleri ile detaylandırılması ve p-XRF analizi ile metal içeriğinin ortaya konması gibi çalışmaları yapılarak eserin koruma onarım açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Tüm bu veriler ışığında Herakles heykelinin restorasyon ve konservasyon çalışmaları için, uluslararası çerçevede kabul gören öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Heracles, an important figure brought to life by Greek mythology, has been given special significance in later periods as well, and his life struggles have been immortalized through various depictions as a mythological hero. From the Hellenistic Period onwards, depictions of Heracles and his myths were frequently used in figurative ceramics, tomb reliefs, steles, architectural reliefs, or independent sculptures. The Heracles statue registered in the inventory of the Hierapolis Archaeology Museum under the Denizli Museum Directorate is one of these depictions. Due to the unique depiction and posture characteristics of the statue, this research encompasses the archaeological evaluation of the statue, determining which of the Heracles statue depictions it conforms to, and providing preliminary data for the documentation work, which is the first step of restoration and conservation. For this purpose, the statue was recorded with photographs and videos, corrosion drawings were made to record the locations of the corrosion, the corrosion was detailed with microscope images, and the metal content was revealed through p-XRF analysis, all to assess the statue in terms of preservation and repair. In light of all this data, recommendations were made for the restoration and conservation of the Heracles statue, accepted within an international framework.